Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katalonya uluslararası arabuluculuk istiyor… | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Madrid hükümeti, Katalonya’nın bağımsızlığını ilan etmesini önlemek için, güvenlik güçlerinin cop ve plastik mermi kullandığı referandum sonrasında yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler’i (BM), bu krizi soruşturmak için İspanya’ya davet etti.

İspanya Adalet Bakanı Rafael Catala, yaptığı açıklamada, Özerk Katalonya Parlamentosu’nun bağımsızlık ilan etmesi halinde, kendilerinin de anayasanın 155. Maddesini uygulamaya sokup, herhangi bir bağımsızlık ilanını önlemek için bölgenin özerkliğini askıya alma yetkisini kullanabileceklerini söyledi.

İspanya Anayasası’nın 155. Maddesi, merkezi hükümete belli koşullarda Katalonya’nın özerkliğini askıya alma yetkisi veriyor.

Barcelona’da bir basın toplantısı düzenleyen Katalonya lideri Carles Puigdemont, “Pazar günkü referandumda polis müdahalesine ve Madrid yönetiminin karşı çıkmasına rağmen seçmenin kendilerine bağımsız devlet kurma hakkı verdiğini” söyledi.

Katalonya hükümetine göre, 2.26 milyon seçmen oy kullandı. Bu da bölgenin yüzde 42’sine tekabül ediyor. Puigdemont, “7.5 milyon nüfusa ve İspanyol ekonomisinin beşte birine sahip olan Katalonya, bağımsız bir devlet kurma hakkını bize verdi” dedi.
Puigdemont, uluslararası bir arabulucuya ihtiyaç duyduklarını vurgulayarak AB’ye devreye girmesi çağrısında bulundu.
Katalan lider, ayrıca, İspanyol polisinin Katalonya’da görev yapmamasını ve güvenlik güçlerinin karıştığı şiddet olayları nedeniyle hesap vermelerini istediklerini kaydetti.
Puigdemont, İspanyol polisinin sivillere uyguladığı şiddetin oluşturulacak bir komisyon tarafından soruşturulacağını da açıkladı.

Referandum sırasında ortaya çıkan şiddet sahnelerine tepki olarak Puigdemont, İspanya merkezi hükümetinin “Katalonya tarihine utanç verici bir sayfa yazdığını” söyledi. Sol parti Pudimos’un önde gelenlerini ve Rajavi’yi istifaya çağırdı.

Öteyandan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, “Katalonya’da bugün bir bağımsızlık referandumu yapılmadı. Bugünkü referandum, yasalara ve demokrasiye aykırıydı. Katalanların çoğu referanduma katılmak istemedi. Polise görevini sabırla ve sukunetle yerine getirdiği için teşekkür etmek istiyorum. Ben de görevimi yerine getirdim ve yasaları uyguladım. En kısa zamanda yeniden uyum içinde hareket etmemiz gerek” dedi.

Avrupa’da Referandum’a Tepkiler

Avrupa Komisyonu, dün yaptığı açıklamada, tüm tarafları, çatışmadan diyaloga çağırmak gerektiğini vurguladı.

AB Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, referandumun İspanya Anayasası’na göre meşru olmadığını belirterek, “İspanya’nın iç sorunu ve İspanya’nın anayasal düzenine uygun ele alınmalı” ifadelerini kullandı.
İspanya Anayasası’na uygun şekilde bir referandum düzenlenmesi halinde bile, ayrılan bölgenin kendisini AB’nin dışında bulacağını hatırlatan Schinas, “Komisyon, bölücülük ve parçalanma değil, birlik ve istikrar zamanı olduğuna inanıyor” dedi.
Merkezi Madrid’de bulunan “El Pais” gazetesinin haberine göre, AB Komisyonu, özellikle Avrupa basınında yoğun şekilde eleştirilen İspanyol polisinin orantısız güç kullanımına yorum yapmaktan kaçınarak, “Şiddet hiçbir zaman siyasetin bir unsuru olamaz” ifadelerini kullanmakla yetindi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron polisin uyguladığı şiddete atıfta bulunmaksızın, Rajoy ile Avrupa’nın reformu konusundaki önerileri üzerine de konuşarak, başarısı için Fransız-İspanyol işbirliğinin önemini vurguladı.

‘Katalonya Bağımsızlık Referandumu’ hakkında Avrupa başkentleri ‘İspanya’nın iç sorunu’ olarak gördükleri için yorum yapmaktan kaçındılar. Yalnızca, Belçika Başbakanı Charles Michel, “Şiddet hiçbir zaman çözüm olamaz. Her türlü şiddeti kınıyoruz ve siyasi diyalog çağrımızı yineliyoruz” ifadelerini kullandı.

Slovenya Başbakanı Miro Cerar da ‘siyasi diyalog’ ve ‘barışçı çözümler’ çağrısında bulundu.

İspanya basını her iki tarafı da eleştirdi

İspanya basını ise mahkeme kararına rağmen, referandumu devam ettirdiği için Puigdemont’u eleştirdi. Aynı zamanda Rajoy’un da krizi ele alış şekli ülke kamuoyunda tartışma konusu oldu.

Muhafazakâr çizgisiyle tanınan El Mundo gazetesi, hükümetin referandumu engelleme yöntemlerinin başarısız olduğunu belirtti.

El Pais gazetesi ise, “Katalonya krizi başladığından beri Rajoy sorunu çözmek için yetersiz kaldı” yorumunu yaptı.