Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katalonya’da protestolar yeniden başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Katalonyalı ayrılıkçılar, İspanya hükümetinin Katalan liderlere yönelik tutuklamaları ve tutuklama kararlarının ‘Katalonya Baharı’nı başlatacağı tehdidinde bulundu.

Katalonya’da dün, Katalonya lideri Charles Puigdemond’un Almanya’da gözaltına alınması üzerine sokaklara dökülen Katalan ayrılıkçılar, Barcelona ve bölgenin diğer büyük kentlerinde protestolar düzenledi. 1 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen bağımsızlık referandumu öncesi kurulan “Cumhuriyeti Savunma Komitesi” tarafından yapılan çağrıyla protestolara katılan eylemciler, Özgürlük, Siyasi tutuklulara özgürlük sloganları yazılı pankartlar taşıdı. İspanyol mahkemesi tarafından yasaklanan Komite tarafından, Salı günü yapılan açıklamada, “Başkan Puigdemond’un tutuklanarak hapsedilmesiyle geri dönülmez noktayı geçtiğimiz kesinleşti” denildi.

Barcelona’nın güneyindeki Santis semtinde bulunan Blaka De Juan Piero meydanında genel grev çağrısı yapan komitenin çağrısına uyan aktivistler, kentin en işlek caddesi olan Diagonal’ı trafiğe kapattı. İspanyol polisi ise bağımsızlık yandaşı aktivistler tarafından kapatılan caddeyi yeniden ulaşıma açmak için greve müdahale etti. Polisin Barcelona’da düzenlenen protestolara müdahale etmesi sonucu yaşanan olaylarda, 22’si polis olmak üzere 90 kişi yaralandı.

Ayrılıkçılar seçimi az farkla kazandı

Hakkında, 27 Ekim’deki tek taraflı bağımsızlık ilanı sonrası soruşturma başlatılan Puigdemont, dört eski bakanla Belçika’ya kaçmıştı. Özerk yönetimlere müdahale etme imkanı veren Anayasa’nın 15’inci maddesini işleten merkezi hükümetin aldığı karar çerçevesinde 21 Aralık’ta yapılan erken seçimlerde, ayrılıkçı partiler çok az farkla hükümet kurma çoğunluğunu elde etmişti.

Katalonya Parlamentosu Başkanı Roger Torrent, görevden alınan Puigdemont’u özerk yönetim başkanlığı için yeniden aday göstermiş, 30 Ocak’ta da oylama yapılacağını duyurmuştu.

Ancak İspanya Anayasa Mahkemesinin Puigdemont’un ancak şahsen katılması durumunda başkanlık edebileceği yönündeki kararı sonrası eski başkan geri adım atmış, yerine hapisteki Katalan sivil toplum liderlerinden Jordi Sanchez aday gösterilmişti ancak Sanchez’in de tahliye talebi reddedilince Turull’un adı gündeme gelmişti.

Katalonya Özerk Yönetimi Parlamentosu, 22 Mart’ta erken seçimden üç ay sonra başkanlık seçimi için toplanmıştı.

Turull’ın adı öne çıktı

Oturumda, Puigdemont ile hapisteki Katalan sivil toplum liderlerinden Jordi Sanchez’in ardından adı ön plana çıkan ayrılıkçı Jordi Turull’un adaylığı ele alınmıştı. Ancak oturuma kısa bir süre kala ayrılıkçı partilerden Halk Birliği Adaylığı Partisi (CUP), hükümet programının bağımsız bir devlet kurulmasını öngörmediği gerekçesiyle Turull’a destek vermeyeceğini açıklamıştı. Turull, seçilebilmek için yeterli oyu alamamıştı.

Yasa dışı bağımsızlık referandumu ve tek taraflı bağımsızlık ilanındaki rolleri nedeniyle aralarında Puigdemont’un da olduğu ayrılıkçı Katalan siyasetçilerin “devlete isyan” suçlamasıyla yargılanmaları isteniyor.

Puigdemont’un avukatı Jaume Alonso-Cuevillas, haberi sosyal medya hesabından paylaştığı bir mesajla duyurdu.

Puigdemont, Almanya sınırında gözaltına alındı

Cuevillas, Puigdemont’un Finlandiya’da yaptığı görüşmelerin ardından Belçika’ya dönmek üzere yola çıktığını, Danimarka üzerinden Almanya sınırına girdiğinde ise Alman polisi tarafından gözaltına alındığını açıkladı.

Puigdemont’un Almanya’da bir karakolda iyi koşullar altında tutulduğunu aktaran avukat, kendisinin gerekli hukuki hazırlıkları yaptığını belirtti.

İspanya Yüksek Mahkemesi, cuma günü Puigdemont ve firari dört siyasetçi hakkında Avrupa çapında tutuklama kararı çıkarmıştı.