Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katalonya’nın ‘Tatlıcı oğlu’ Başkanı kimdir? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Katalonya Parlamentosu’nda, dün, bağımsızlık sürecinin askıya alınmasını isteyen Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, Katalonya’nın bağımsızlığını temsil eden bir yüz haline gelmişti.

Gazetecilik yapan Puigdemont, 2015 yılında düzenlenen seçimlerde oyların yüzde 47.7’sini alarak Katalonya Özerk Yönetimi’nin Başkanı olmuştu.

Ayrılıkçı

Puigdemont’un yakın arkadaşlarından biri olan Carles Porte, 2016 yılında yayınladığı anı kitabında, onu, “Dürüst, esnek ama başından beri ayrılıkçı bir adam. Onun ayrılıkçı tutumu en iyi şekliyle inat olarak nitelenebilir” dedi.

Katalonya’daki düşmanlarından biri ise, “Puigdemont kültürlü bir adam değil ama 16 yıldır azimle bağımsızlığı savunan biri. Onun radikal eğilimleri de var” şeklinde konuştu.

İspanya hükümetinin Düşmanı

2016 yılının haziran ayında, ayrılıkçı bir Katalan grubu ona liderlik teklif ettiğinde, Puigdemont’un hayatı tamamen değişti. Puigdemont, o dönemde Katalonya’nın 98 bin nüfuslu Girona beldesinin Belediye Başkanıyken, artık 7.5 milyonluk Katalonya’nın bağımsızlık yolunda liderliğine soyunuyordu.

Puigdemont, artık İspanya Hükümeti’nin baş düşmanı olan, grubun eski lideri Mariano Rakhoui’nin halefi olmuştu. İki adam arasındaki bir başka ortak nokta ise, her ikisinin de gençliğinde ağır bir trafik kazası yaşamasıydı.

Tatlıcının Oğlu

Puigdemont, 1962 yılında, Barcelona’nın 100 kilometre yakınlarındaki Pirana bölgesinde dünyaya geldi. Babası, tıpkı dedesi gibi tatlıcılıkla uğraşıyordu. Üç kardeşin en küçüğü olan Puigdemont, hayat mücadelesine 9 yaşındayken gönderildiği yatılı okulda başladı.

Eşi Romanyalı olan iki çocuk babası Puigdemont, “Bağımsızlık için tutuklanmaktan korkmuyorum” diyor.

Şiddet anıları

İspanya’yı 1936 ile 1975 yılları arasında demir yumrukla yöneten ve özellikle Katalonya bölgesine büyük baskı kuran İspanya diktatörü General Franco öldüğünde, Puigdemont henüz 13 yaşındaydı. Fakat Franco dönemindeki şiddeti hiçbir zaman unutmadı.

1980 yılında, Katalonya’nın muhafazakar ve milliyetçi bir partisine katılan Puigdemont, 1982 yılında da Ponte Avoine gazetesinde çalışmaya başladı. Daha sonra bu gazetenin genel yayın yönetmenliğine yükselen Puigdemont, gazetecilik mesleğinin yanısıra siyasi faaliyetlerini de sürdürüyordu.

1991 yılında, üniversite eğitimi için Slovenya’ya gitti. O dönem Yugoslavya’dan ayrılan Slovenya’da yaşanan çatışmalara şahit oldu.

Takip eden yıllarda İspanya’ya dönen Puigdemont, ateşli bir bağımsızlık taraftarı olmuştu. Fakat yakın dostlarından Carlos Porte, anı kitabında, onun Gandi tarzı bir bağımsızlık mücadelesini savunduğunu ve bağımsızlıkta acele edilmemesi gerektiğini düşündüğünü belirtti.

Gazetecilik

İyi derecede İngilizce, Fransızca ve Rumence bilen ve teknolojik yenilikleri takip eden Puigdemont, Katalonya Haber Ajansı ve İngilizce yayın yapan bağımsızlık yanlısı bir gazete kurdu. Ayrıca, Katalonya’da bağımsızlık yanlısı olan hemen hemen bütün kent ve kasabaların sesi haline geldi.

Siyaset Bilimci Antouan Loussada, onun hakkında, “Basını hedefleri doğrultusunda kullanmayı çok iyi bilen bir kişi” değerlendirmesinde bulundu.

Katalonya’da yaklaşık 5 yıldır, bağımsızlık referandumuna izin verilmesi çağrısı yapılan halk gösterileri yapılıyordu. Puigdemont, Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı olunca Katalanların taleplerini yerine getirmek için referandum düzenledi. İspanyol polisinin şiddet kullanarak engellediği referandum sonucunda katılım oranının yüzde 43 olduğu ve oy kullananların yüzde 90’nın bağımsızlıktan yana oy kullandığı ilan edilmişti.

Referanduma karşı çıkanlar ise, katılım oranının düşüklüğüne vurgu yaparak, Katalan halkının diğer yarısının görüşü görmezden gelinemez itirazında bulunmuştu.

Siyaset Uzmanı Juan Potilla, Puigdemont ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Puigdemont, kaderin kendisine Katalanların vaad edilmiş topraklarına hakim olması yolunda liderlik rolü biçtiğine inanıyor. Ama kendisi, partisinin tamamını kontrol edebilen bir siyasetçi değil, parti liderleri onun bu tavrına karşı nasıl bir tavır takınır bilinmez. Hepsinin kaygılı olduğu açık. Bu adam Madrid hükümetinin kendisine tutucu demesini haklı çıkarıyor” ifadelerini kullandı.