Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katar-BAE davası bugün görülecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı, bugün, Doha’nın Abu Dabi’ye karşı açtığı dava çerçevesinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar arasında devam eden davanın üçüncü ve son oturumuna tanık olacak.

Mahkemenin medya departmanındaki bir yetkili, dün Şarku’l Avsat ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Cuma günü son oturum yapılacak ve sonrasında herkes, davanın sonuçlarını görmek için bekleyecek” dedi. Yetkili, sonuçlar için belirli bir tarih veremeyeceğini fakat konuların açığa kavuşturulması için ayrıntılı bilgiler içeren bir bildirinin gazetecilere dağıtılacağını da sözlerine ekledi.

BAE’li Büyükelçi’den ülkesine yöneltilen iddialara red

BAE, dünkü duruşmada, söz konusu suçlamaların doğru olmadığını ve bu asılsız iddiaları reddettiğini söyledi. BAE’nin Hollanda Büyükelçisi Said Ali el Nuveys mahkemede, “Ülkem haksız yere suçlandı. BAE bu asılsız suçlamaları reddediyor” ifadelerini kullandı.

“Katarlılar, BAE’den kitlesel şekilde ihraç edilmedi” diyen Büyükelçi, Haziran 2017’de başlayan krizden bu yana Birleşik Arap Emirlikleri’ne 8.000 Katarlının giriş ve çıkış yaptığını söyledi. Büyükelçi ayrıca, Katarlıların BAE İçişleri Bakanlığı’ndan bireysel izin alabildiğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan BAE Dışişleri’nden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, dün Uluslararası Adalet Divanı huzurunda yapılan Katar’ın savunmasını, ‘sempati toplamaya çalışan trajik bir vaka’ olarak niteledi. Gargaş, “Katar oldukça zayıf ve çaresiz bir durumda. İddialarını destekleyecek delillere ve rakamlara sahip değil. Aslında durum açık, yalancının mumu yatsıya kadar yanar” şeklinde konuştu.

Gargaş: Katar vatandaşları, Doha hükümetinin politikalarının kurbanı

Gargaş, “BAE’nin savunması güçlüydü. Katar’ın rakamlarla ilgili iddialarını çürüttü ve onların zayıf temellere dayanan sahte rakamlar olduğunu ispatladı. Ayrıca Katar vatandaşlarının, Doha hükümetinin politikalarının kurbanı olduğunu belgeledi” açıklamasında bulundu.

Enver Gargaş, Twitter’da yaptığı bir dizi paylaşımda, “BAE hukuk ekibinin savunması, ülke hakkındaki adaletsizlik iddialarını delillerle yalanladı ve söz konusu iddiaların, Doha medyası tarafından paylaşılan boş sözlerden ibaret olduğunu ortaya koydu” dedi.

Gargaş, “Rakamlar, doğru bir politik tutum ile insani sorumluluk arasındaki ayrımı net bir şekilde gösterdi. BAE hukuk ekibi deliller ve rakamlarla, krizden sonra bile BAE’nin Katarlıların eğitim, sağlık, ticaret ve yatırım konusundaki haklarını muhafaza ettiğini ve Katar hükümetinin, tutarsız ve hiçbir gerçekliği olmayan iddialara sahip olduğunu ortaya koydu” diyerek sözlerini sürdürdü.

Gargaş: Katar’ın yalanı ortaya çıktı

BAE Dışişleri’nden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, “BAE’nin Katar hükümetinin komplolarından korunmak için aldığı siyasi kararların, kendilerine insani sorumluluklarını unutturmadığını ve bunu deliller ve rakamlarla ortaya koyduklarını” vurguladı.

“Katar medya organları söyledikleri yalanlar ile kendilerini ifşa etmiş oldular” diyen Gargaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Uluslararası Adalet Divanı, öğrenimlerini tamamlayan öğrencilere, tedavi edilen vatandaşlara, yenilenen ticari lisanslar ve yeni milyonlarca tahvil ve banka kayıtlarına dair belgeleri gördü. Yalanın ipi kısadır ve Katar hali hazırda mahkeme önünde sahtecilik yapmaktadır. Görünen o ki Katar’ın yalanı ortaya çıktı.”

BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan, Temmuz 2017’de, BAE’li ve Katarlı ortak ailelerin insani durumunu dikkate alarak bir kararname çıkardı. BAE İçişleri Bakanlığı söz konusu durumdan haberdar olmak ve uygun önlemleri almak için bir danışma hattı tahsis etti.

Katar, BAE’yi suçluyor

Ancak Doha, BAE’yi, Çarşamba günü düzenlenen ilk oturumda vatandaşlarına karşı ayrımcılık yapmakla suçladı. Katar mahkemede, “Binlerce Katarlı, BAE’ye geri dönemedi ve ailelerinden ayrı kaldı. İşlerini ve mülklerini kaybetti ve eğitimlerine devam edemedi” ifadelerini kullandı. Ayrıca Katar BAE’nin, Katar sempatizanlarını yargılamakla tehdit ettiğini sözlerine ekledi.