Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katar, Bahreyn’e ait 3 tekneye el koydu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Katarlı yetkililerin son iki günde, aralarında Bahreynli denizcilerinde bulunduğu 20 mürettebatla birlikte 3 tekneyi alıkoyduğu belirtildi.

Alıkonulan teknelerin, balıkçı tekneleri olduğunu ve Katarlı yetkililerin bu konuda uzlaşmaya yanaşmadıklarını belirten güvenilir bir kaynak şunları söyledi, “Balıkçılar tarafından Körfez ülkeleri arasındaki sınır geçişleri sürekli ihlal edilmektedir. Bu tür durumlarda, kara sularını ihlal eden tekneler uyarılarak ve geri dönmelerinin talep edilmesi gibi önlemler alınır.”

Kaynağa göre, Katar tarafıyla hiçbir iletişim kurulmayacak. Ayrıca, Bahreyn’in elinde karasularının ihlali sebebiyle alıkoyulan herhangi bir Katar gemisinin olmadığı da vurgulandı.

Bahreyn Sahil Güvenlik Komutanı Ala Abdullah Seyadi, yaptığı açıklamada, Katar yönetiminin son iki gün içerisinde 16 mürettebatı bulunan 3 Bahreyn teknesini alıkoyduğunu belirtti. Bazı gemilerin 2009 yılında alıkonulduğuna işaret eden Seyadi, Katar tarafından alıkonulan gemilerin sayısının 15’e mürettebatın ise 20’ye yükseldiğini kaydetti.

Seyadi, deniz güvenliği konusundaki uluslararası sözleşmelere uygun olarak bu konudaki yasal prosedürlere bağlılık göstermenin önemli olduğunu vurguladı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın bahsi geçen teknelerin ve mürettebatın serbest bırakılması için gerekli işlemlerin başlattığını belirtti.

Ayrıca Katar yönetimi, içerisindeki yerli ve yabancı mürettebatı gözaltına aldığı, Bahreynli balıkçı teknelerini 8 yıldır alıkoyuyor.