Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katar Dışişleri Bakanı: Doha’yı Tahran’la yakınlaşmaya itiyorlar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, dört Arap ülkesinin verdiği Katar’ı boykot etme kararının, Doha’yı Tahran ile ekonomik yakınlaşmaya ittiğini belirtti.

Dün Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IFRI) oturumları çerçevesinde konuşan Al Sani, ülkesinin diyaloğu desteklediğini ve Körfez krizini çözmek için iletişimin en iyi çözüm olduğunu söyledi. Uluslararası destekle birlikte Kuveyt liderliğindeki arabuluculuk çabalarına Doha’nın destek verdiğini belirtti. Katar Dışişleri Bakanı, ülkesini boykot eden dört devletinin belirlediği 13 şartı kabul etmediklerini yineledi. Katar’a karşı gerçekleştirilen eylemlerin Doha’yı Tahran ile yakınlaşmaya ittiğini kaydetti.”

Şeyh Muhammed bin Abdurrahman açıklamasında ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın farklı taraflar arasında diyalog yoluyla Körfez’deki diplomatik krizi sona erdirmek istediğini ve dostlar arasında bir anlaşmazlık görmek istemediğini bildirdi.

Katar bakanı ülkesinde dönüşünde, ülkesini teröre destek vermekle ve istikrarı bozmakla suçlayan devletlerin ilişkiyi kesme kararına ilişkin “Aynı görüşleri paylaşmadığımız için, Doha’nın ilke ve değerlerine karşı siyasi yaptırımlar uygulamaya, rejimi dışardan değiştirmeye çalışıyorlar” yorumunda bulundu. “Doha’nın ilerici politikalarını uygulamadaki başarısı kadınlara özgürlük, eğitim ve seçime katılma hakları sağladı” ifadesini kullandı. Katarlı Bakan, din özgürlüğünün ve diyaloğun önünün kesilmesi için komşu ülkeler arasında kargaşa çıkartılmaya çalışıldıüğını belirterek “Terörün tanımı siyasi amaçlar uğruna çarpıtıldı” dedi.