Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katar Dışişleri Bakanı’ndan Sudan’a sürpriz ziyaret | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al-i Sani Sudan’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanı iki gün süren ziyaretinde Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir ve mevkidaşı İbrahim Ghandur ile görüştü.

Taraflar iki gün süren görüşmeler boyunca Katar Emiri’nin Sudan Başbakanı’na gönderdiği mektup hakkında her hangi bir bilgi vermediler.

Düzenlenen toplantının ardından yapılan ortak basın bildirisinde, yaptığı açıklamada, Sudan ve Katar’ın resmi bir komisyon oluşturma ve iki ülke, aralarındaki ilişkiyi görüşmek için altı ayda bir toplanma kararı aldıklarını aktardı.

Katarlı bakan, Katar Emiri’nden, el-Beşir’e bir mektup ilettiğini belirtirken mektubun, “İkili ilişkiler ve onları güçlendirmenin yolları hakkında” olduğunu ifade etti.

Bakan ayrıca Doha Anlaşması’nın faydalarını tartıştıklarının ve Darfur’daki barış sürecini takip ettiklerinin altını çizdi.

Al Sani’nin ziyareti, Katar ile Körfez ülkeleri ve Mısır arasındaki krizin patlak vermesinden bu yana bir Katarlı yetkilinin Sudan’ı ilk ziyareti oldu. Ziyarette Sudan hükümetinin, Arap Dörtlüsü ve Katar krizinin çözümü için Kuveyt’in girişimleri ele alındı.