Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katar Emiri’ne Londra’da protestolu karşılama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el Sani, İngiltere’nin başkenti Londra’ya gitti. Emir’in Londra ziyaretiyle birlikte İngiliz muhalefetinin yönettiği siyasi hareketler ve insan hakları grupları, terör karşıtı kampanyalara başladı.

Bağımsızlık Partisi eski lideri Nigel Farage, attığı tweette Katar’ı, İran ve terör örgütlerinin en büyük destekçisi olmakla suçladı. Londra’da ikamet eden Katarlı Halid Hill, Katar hükümetinin medya, politik ve maddi olarak, terör örgütleri ve terörle bağlantılı olan kişilere verdiği desteğin yanı sıra hükümeti gizli tuttuğu insan hakları dosyasının protesto edildiği İngiliz parlamentosu önündeki gösterilere katıldı.

Katar Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Katar Emiri, yarın İngiltere Başbakanı Theresa May ile bir araya gelerek iki ülke arasında çeşitli alanlarda dostluk ve işbirliğin güçlendirilmesinin yanı sıra uluslararası ortak bölgesel ve uluslararası konuları ele alacak.

Çok sayıda insan hakları örgütü, İngiltere Başbakanı’ndan, Katar Emiri ile terör örgütlerine destek verme, milliyetçiliğe son verilmesi, göç, Arap aşiretleri ve aktivistlere yapılan işkence gibi konuları görüşmesi talebinde bulundu.

İngiltere’deki Arap İnsan Hakları Örgütü, Afrika İnsan Hakları Kültür Örgütü, Körfez Hak ve Özgürlükler Derneği dün, İngiliz Dışişleri Bakanlığı’na gönderdiği mektupta Katar’daki insan hakları, bazı vatandaşlarından vatandaşlıklarının geri alınması, Katar vatandaşlarının siyasete katılmaması ve teröre verilen destek konularının ele alınmasını talep etti.

İngiltere’deki Arap İnsan Hakları Örgütü Cenevre Bürosu Direktörü Mesud İsa, mektupta, Katar vatandaşlarının ve Katarlı yetkililerin, çoğu yabancı uyruklu işçilerin haklarının ihlal edildiğine değinildiğini belirtti. İngiltere’nin dünyadaki özgürlük ve insan haklarını destekleme konusunda derin bir tarihi olduğunu belirten İsa, İngiliz Dışişleri Bakanlığı’nı bu önemli konuya önem verme konusunda teşvik etmenin uluslararası ve yerel kuruluşların görevi olduğunu ekledi.

Mesud İsa, en önemli dosyalar arasında bölge ülkelerinin Katar’dan terörü finanse etmemesini talep etmelerine rağmen, Katar’ın kaos çıkarmak amacıyla Irak, Suriye, Mısır, Bahreyn, Suudi Arabistan, Yemen ve Libya’da desteklediği terörizmin bulunduğunu ifade etti. İsa terör operasyonları nedeniyle bölgede çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini belirtti. Örneğin, DEAŞ ve Nusra Cephesi, Katar’dan aldığı maddi destekle Suriye’nin geniş bölgelerini işgal ediyor, vatandaşların çatışması için radikal İslami sistemin kullanılıyor, Mısır ve Libya’da terör örgütleri, sivilleri ve askeri personeli hedef alıyor.

Öte yandan, Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Doha ziyaretinin yaklaştığı bir zamanda Katar hükümetiyle devam etmeyi planladığı tartışmalı bir silah anlaşması için yeniden harekete geçti.

Rusya’nın Doha Büyükelçisi Nurmahmad Holov dün yaptığı açıklamada Moskova ve
Doha’nın, Rus silahlarının Katar’a ithal edilmesi için bir anlaşma paketi imzaladığını, iki ülkenin silahların teslim edilmesi konularının görüşülmesi için Putin’in Doha ziyaretini beklediklerini ifade etti.

Holov, Moskova ve Doha’nın, kalaşnikof, makineli tüfek, lazer güdümlü tanksavar füzesi gibi silahları kapsayan anlaşma imzalandığını açıkladı.