Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Katar, haccı siyasete alet ediyor” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad el-Avad, Suudi Arabistan’ın Katarlı hacıları hoş karşılamasına karşılık Doha’nın haccı siyasileştirmeye çalışması ‘Haccı siyasete alet etmek’ olarak yorumlandı.

El-Avad, Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn enformasyon bakanlarının Cidde’deki toplantısında, Katarlı hacılar için açılan özel koridorlara işaret ederek, Katar halkının bu yıl da tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi güzel karşılandığını, konfor ve güvenlikleri için gerekli tüm ihtiyaçlarının sağlandığının altını çizdi. Suudi Arabistan’ın kuruluşundan bu yana hac ibadetine önem verdiğini ve başarılı bir şekilde organize ettiğini belirtti. el-Avad, Katar hükümetinin vizyonsuz hedefler doğrultusunda ‘haccı siyasete alet etmek’ istediklerini söyledi. Daha önce Katar ve İran dışında hiçbir ülkenin Haccı siyasi malzeme haline getirmediğini ifade etti.

Mısır Basın Yüksek Kurulu Başkanı Makram Muhammed Ahmed, 4 ülkenin elinde BM’ye gönderilmek üzere tüm gerçeklerin açığa çıkmasını sağlayacak dosyalar olduğunu söyledi.

Ahmed, 4 ülkenin enformasyon bakanları tarafından gerçekleştirilen ilk toplantıda varılan sonuçlar hakkında, yeni medya alanları için tam bir uyum ve anlaşma sağlanmasına sahne olduğunu, en önemlisi de 4 ülkenin açık ve net bir duruş sergilediklerini söyledi. Özellikle terör ateşinin yaktığı 4 ülkenin bu toplantıları devam ettirme konusunda görüş birliğine vardığını, ilk hedefin terörü ve destekçilerini engellemek ardından bununla ilgili dosyayı BM’ye götürmek olduğunu ifade etti. Terörle mücadele için uzun süreli bir strateji oluşturulması amacıyla ülkelerin dışişleri bakanlarıyla bir araya gelme konusunda da anlaşma sağlandığını sözlerine ekledi.