Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katar, Hamas’a bağlı bir eğitim kurumuna verdiği desteği kesti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazze/Şarku’l Avsat

Gazze’de, dün, Katar’ın açıklanmayan nedenlerden ötürü, Hamas Hareketine bağlı bir eğitim kurumuna sağladığı fon desteğini dört aydan fazla bir süredir nihai olarak kestiği ifade edildi. Başka eğitim kurumlarının ve (Hamas içerisinde) farklı çevrelerin yine aynı kaynaktan (Katar) ama farklı yollarla okula fon bulma çabalarının da başarısız olduğu belirtildi.

Filistinli kaynaklar, Şarkul Avsat’a, bir yıldan kısa bir süredir Katar’ın, Gazze’de Hamas’a bağlı Darul Erkam okuluna sağladığı fonda zaten bir kısıtlamaya gittiğini, şimdi ise tamamen kestiğini belirtti. Fonun başlangıçta, geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Gazze Şeridi’ndeki tüm faaliyetlerini durduran Katarlı bir kurum aracılığıyla sağlandığını ifade edildi. Kaynaklar, her ne kadar Gazze’de faaaliyetlerini durdurmuş olsa da Katarlı kurumun, okula verdiği desteği sınırlı bir şekilde sürdürdüğünü, ancak birkaç ay sonra aşamalı olarak azalttığını ve sonunda tamamen kestiğini açıkladı.

Katar’da Hamas’a bağlı kurumlar meselesi ile ilgili kişiler aracılığıyla, Hamas’ın yüzlerce Filistinli şehidin çocuklarına eğitim veren okula, başka bir Katarlı kurum aracılığıyla destek verilmesini talep ettiğine ama bu talebin reddedildiğine dikkat çekildi.

Aynı kaynaklar, Katar’ın okul için ayrılmış fonların, Gazze’de Hamas’a bağlı bir yardım derneğine aktarıldıktan sonra okula aktarılması talebini de reddettiğini ifade etti.