Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katar kabilesinden Doha’ya karşı uluslararası şikayet | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

El-Gufran kabile bireyleri, bir kabile aktivistinin, BM İnsan Hakları Konseyi’ne sunduğu şikayetleri, Katar hükümetinin kendilerine yönelik ihlallerine karşı korunmak ve haklarını elde etmek için uluslararası müdahale talep etmek amacıyla yeniliyorlar.
BBC’nin aktardığına göre, kabile, Katarlı yetkilileri, ‘vatandaşlığın kaldırılması, devlet yardımlarından yararlanma da dahil olmak üzere çalışma haklarından mahrum edilmesiyle beraber, haklarını ihlal etmekle’ suçluyor.

El-Merri: Anavatanımız Katar’a zarar vermek istemiyoruz

Kabile aktivistlerinden biri olan el-Merri, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Anavatanımız Katar’a zarar vermek istemiyoruz ancak kalpleri, Gufrani adındaki herkes için kin ve nefret dolu olan hükümdarlarla karşı karşıyayız” diye konuştu. Merri, “Katarlı yetkililerin, kendisinin, ailesinin, altı kardeşinin ve ailelerinin, kuzenlerinin ve ailelerinin 1996 yılında vatandaşlıklarını kaldırmış olmasına da” vurgu yaptı.

El-Gufran kabilesi, Al Murra kabilesinin ana kollarından biridir

El-Gufran kabilesi, Al Murra kabilesinin ana kollarından biridir ve bireylerinin çoğu Katar ve Suudi Arabistan’da yaşamaktadır.

Kabilenin ileri gelenleri, yetkililerin, geçtiğimiz Eylül ayında, Al Murra kabilesinin Lideri Talib bin Lahum bin Şerim el-Merri’yi, ailesinin ve kabilesinin 50 bireyini vatandaşlıktan çıkarmaya ve mal varlıklarına el koymaya karar verdiklerini söyledi.

Cenevre’ye 12 kişilik bir delegasyon

Öte yandan, birçok bireyinin, Suudi Arabistan ve Katar’dan ayrılmaya zorlandığını söyleyen kabilenin, İnsan Hakları Konseyinin taleplerini desteklemesi için oturum aralarında görüşmek üzere Cenevre’ye 12 kişilik bir delegasyon göndermesi kararlaştırıldı.