Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Katar, krizin çözümü için diyaloğa hazır” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Bin Halife Âl Sâni, Körfez Krizi’ne çözüm bulmak için ülkesinin diyaloğa ve tartışmalı konularla ilgili uzlaşmaya hazır olduğunu vurguladı.

Katar Emiri, krizin patlak vermesinden bu yana, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir El-Sabah’ın gerçekleştirdiği arabuluculuk çabalarının başarı ile sonuçlanmasını umduğunu söyleyerek şöyle dedi, “Sorunun çözümü ve tartışmalı konuların tümünde uzlaşıya varmak için diyaloğa hazır ve açığız.”

Âl Sâni, Dış Politika İşbirliği Konsey ülkelerinin bazıları ile görüş farklılıklarının bulunduğunu teyit etti. Katar Emiri ayrıca, Katar pazarının ihtiyaçları için acil müdahalede bulunan Türkiye’ye  de şükranlarını iletti.

Tamim bin Hamad vatandaşlarına ve işadamlarına seslenerek, “gıda ve ilaçlarımızı üretmek ve gelir kaynaklarını çeşitlendirmek için ekonomimizi girişim ve yatırımlara açıyoruz. Ayrıca eğitim ve araştırma kurumlarımızı geliştirmeye de davet etmekteyiz. Ekonominin yatırımlara açık hale getirilmesi ve bu aşamada gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi artık refah meselesi değil, aksine kaçınılmaz bir yöntem haline gelmiştir. Gevşekliğe yer yok! Bu, hükümetin ve iş adamlarının sorumluluğudur!”dedi.

Katar Emiri, Katar’ın terörle mücadele ettiğinin ve masum sivillere saldırıyı iğrenç bir suç olarak kabul ettiklerinin altını çizerek, “Arap adalet meseleleri terörden hasar almış durumda… Terör; İslam’ı, Müslümanları ve Arap halkını etkiliyor” şeklinde konuştu.

Katar Emiri, kardeş Filistin halkının yanında olduklarını da bildirerek konuşmasını sonlandırdı.