Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Katar, krizin sebeplerini görmezden geliyor” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad al-Sani Salı günü, Katar’ı dört Arap ülkesiyle karşı karşıya getiren siyasi krizi sona erdirmek için “mutlak egemenlik için karşılıklı saygıya dayanan koşulsuz diyalog” çağrısını yineledi. Ancak Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna yaptığı konuşmada, Katar Haber Ajansı QNA web sitesinin saldırıya uğraması hakkında konuşarak krizin gerçek sebeplerini görmezden geldi. Al- Sani, “Bu korsanlık art niyetli siyasi hedefler için yapıldı ve ardından da egemenliği etkileyen siyasi dikteler listesi geldi” dedi.

Dört Arap ülkesini tekrar suçladı

Katar Emiri, ülkesinin şu anda deniz ve hava geçitleri sayesinde hayatını başarılı bir şekilde idare ettiğini belirtti. Konuşmasında, Katar’a ambargo uygulayan dört Arap ülkesini tekrar suçlayarak şunları söyledi, “Ülkem ve halkım, komşu ülkeler tarafından uygulanan ambargoya maruz kalırken, işte ben karşınızda duruyorum.”

Kuveyt Emiri’ni takdir etti

Şeyh Temim, arabuluculuğu teşvik eden devletlerin yanısıra, Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir el-Sabah’ın arabuluculuğunu takdir ettiğini belirtti.

Katar Emiri, Uluslararası Toplumun bir bütün olarak şahit olduğu gibi, ülkesinin terörle ve hali hazırda kaynaklarını kurutmak için çalışanlara karşı mücadele ettiğini vurguladı. Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ve İran arasında ortak çıkarlar esas alınarak yapıcı bir diyalog oluşturma çağrısında bulundu.

Şeyh Temim, ABD Başkanı Donald Trump ile dün akşam bir araya geldi ve Katar Emiri, Donald Trump’a müdahale etmesi talebinde bulundu. Trump ise krizin yakın bir zamanda çözüme kavuşacağını umduğunu belirtti.