Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katar terör kanununu düzenliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Katar, Emir tarafından terörle mücadele kanununun içeriğinin düzenlenmesini öngören bir kararname çıkarıldığını bildirdi. Düzenleme; teröristlerin, terör suçlarının, terör yapılanmalarının tanımı ve terör finansmanı ile mal varlıklarının dondurulması konularını kapsayan terörle mücadele hakkındaki bazı kanunların değiştirilmesini ve teröristler ve terör grupları adına iki ayrı ulusal liste oluşturulmasını kapsamaktadır. Aynı şekilde fertlerin ve oluşumların her birinin listelere eklenmesi faaliyetini belirleme ve bunun neticesindeki etkileri açıklamayı da içine almaktadır.

Düzenleme, Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır’ın Katar’a terör gruplarına yardımını durdurması için yapığı baskıların sonucunda geldi.

Aynı zamanda, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El- Cübeyr dün, Suudi Arabistan, Bahreyn, BAE ve Mısır’ın, Katar’da ‘uluslararası terörle mücadele politikasına’ dahil olmasını istediklerini vurguladılar. Dört ülkenin, terörle mücadele konusunda Doha’ya karşı tavırlarından dönmeyeceklerinin altını çizdi. Brüksel’de, Belçikalı mevkidaşı Didier Reynders ile birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşan El- Cübeyr, dört ülkenin Katar’dan terörü desteklemesini, barındırmasını ve provokatif davranmayı durdurmasını istiyor dedi. Cübeyr, “bizim terör, radikalizm ve bunların finans kaynaklarına karşı politikamız ‘sıfır müsamahadır” diye ekledi.

Suudi Arabistan dün, Katarlıların hac vazifesini yerine getirmeleri için geliş yolları bu yıl sadece hava yoluyla olacak. Katarlı olmayan uçuş firmaları, diğer uluslararası hacılar gibi Katarlılar’ı da memnuniyetle karşılayacağını vurguladı.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ