Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katar ve batan gemiden atlama çabaları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Katar Emiri Temim’in Londra’yı ziyaret ettiği günlerde İngiliz Parlamentosunun 80’den fazla milletvekili, ‘Kahrolsun terörizmin patronu’ ve ‘Terörizmin emirini yasaklayın’ (Ban the Emir of Terrorism) diye haykırarak tutuklanmasını istedi.

Ziyaret sırasında Uluslararası Af Örgütü Başkanı Alan Hogarth, Katar’da 2022 yılında düzenlenecek Dünya Kupasına eşcinsellerin katılmasını Temim’den istediğini, Doha’nın bunu kabul ettiğini ve açıkça ilan edeceğini söyledi.

Katar rejimiyle ilişkilerin geliştirilmemesi yönündeki taleplerin gölgesinde terör sponsorunun yaptığı Londra ziyareti, İngiltere Başbakanı Theresa May’i zor duruma soktu. Zira İngiliz kamuoyu, terörist organizasyonları finanse eden, koruyan ve himaye eden Katar’ın Emirinin ziyaretine tepki gösterdi. Ancak Katar rejiminin bu seferki ziyareti peşin ödenmişti; Doha, İngiliz ekonomisini 5 milyar poundun üzerinde bir meblağ ile destekleyeceğini duyurmuştu. Aslında Katar bu parayı peşin olarak vereceğini açıkça söylememişti, fakat yapılan silah anlaşması yoluyla Müslüman Kardeşlerin güdümündeki terörist örgütlere silah ve mühimmat alacağını ilan etti.

Katar Emirinin büyük yankı uyandıran, parlamenter seviyede ve halk arasında öfkeyle karşılanan Theresa May’i ziyaretinin hemen öncesinde ise İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Ordusu Komutanı ile iş birliğinde Irak’taki İranlı terörist gruplara 1 milyar dolar ödenmesi skandalı yaşandı.

Diğer yandan Twitter şirketinin hayali hesapları silmesiyle, Katar Emiri 2 milyondan fazla takipçi kaybetti. Bir tek bu olay bile Katar Emirinin içinde yaşadığı hayali hayatı, El Cezire dahil olmak üzere hayali izleyiciler üzerinden yarattığı medyatik dezenformasyonu anlatmaya yeterlidir.

Katar rejimi, nereye giderse gitsin hem halk nezdinde hem uluslararası düzeyde ambargoyla yüz yüze gelmektedir. Rejim, Londra’da haydutlar kiralayarak protestocuları susturmaya çalıştı. Twitter’da ‘’Çözüm Riyad’da, Ey Temim’’ diye seslenen, ‘’Aynı çemberde dönüp duruyorlar, tek bir adım atmadılar, sabırlı halkımızı zafer kazandıklarını söyleyerek kandırıyorlar. Devam eden facia niteliğindeki politikalarının yarattığı zararları hepimiz biliyoruz. İster Batıyı ziyaret edin ister Doğuyu, isterseniz dünyanın tümünü, faydasız’’ yazan Şeyh Sultan Bin Suheym Al Sani de bu gruba dahildi.

Temim batan bir gemiden diğerine atlamaya çabalıyor, ama her halükarda gemi batacak çünkü plansız, programsız ve düşüncesiz bir şekilde, adeta yeni yetme bir ergen gibi politika izliyor. Bu rejim, Katar’ın stratejik derinliğinin ve milli güvenliğinin civar ülkeler olmadan sağlanamayacağını anlamaktan aciz. Dolayısıyla gerçekten de çözüm Riyad’da idi ve hala orada. Ne Londra’da ne de Tahran’da…