Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Katar’a karşı alınan önlemler kuşatma değil, boykottur” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cenevre’deki İnsan Hakları Konseyi oturumunda dün düzenlenen “Tek Taraflı Zorlayıcı Tedbirler ve İnsan Hakları Paneli’nde konuşan 4 boykot ülkesi adına Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Ubeyd Salim Ez-Zuabi, Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, Katar’a karşı alınan önlemlerin, “yasal egemen kararlar” olduğunu ve hiçbir şekilde bir kuşatma olmadığını, bunun ancak Doha’nın sorumsuzca, terör ve terör unsurlarını destekleme, finans ve barındırması nedeniyle ortaya çıkan zararlara karşı almış olduğu bir boykot olduğunu söyledi.

Ez-Zuabi, “Bu panelin düzenlenmesini olumlu karşılıyoruz. Uluslararası yasalara ve insan hakları ihlallerine aykırı oldukları için, bu panelde buna karşı alınan tedbirlerin ‘zorlayıcı tedbirler’ olarak kabul edilmesini kınadığımızı tekrar vurguluyoruz” dedi. Katar temsilcisine ve Danışma Kurulu üyesi John Zegler’in işaret ettiği sözlere cevaben, “Dört devletin aldığı kararların ‘meşru’ olduğunu, hiçbir şekilde kuşatma olmadığını belirtti.

“Katar samimi değil”

Ez-Zuabi, “Görüşümüze göre, bu çelişkiler ve Katar politikasının bunda ısrar etmesi onun kuşkulu söylemini ortaya koyuyor. Krizin gerçek sebeplerini gözden kaçırmaya çalışıyor. Hâlbuki herkes Katar’ın teröre destek verdiğini ve terör örgütlerini finans ettiğini biliyor” dedi. Katar heyetinin bu konuyu ikinci kez tekrar gündeme getireceğinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Katar’ın terörizm ve aşırılık yanlılarını destekleyen politikalarını ve pozisyonlarını gözden geçirmek için samimi bir niyet taşımadığını belirtti.