Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katar’ı boykot eden ülkeler Kahire’de bir sonraki adımlarını görüşüyorlar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır dışişleri bakanları çarşamba günü Kahire’de yapılacak toplantıda bir araya geliyorlar. Toplantıda, Körfez krizinin çözümü konusunda atılacak adımlar görüşülecek.

Dört ülke, Katar’ın Arap ülkelerinin talepler listesine verdiği cevabın, atılacak uygun adımların kararlaştırmasından önce değerlendirildiğini açıkladı. Fakat Katar’ın pazartesi günü cevabı Kuveyt’e gönderdiğini vurguladılar.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran’da Katar’la olan ilişkilerini, son terör olaylarına destek verme ve bu dört ülkenin iç işlerine karışması sebebiyle kesmişlerdi. Akabinde Katar’dan istedikleri 13 maddelik bir talep listesi yayınladılar. Ve Doha’ya bu taleplere karşılık vermesi için 3 Temmuz’a kadar süre vermiş, sonrasında bu süreyi Körfez krizinin çözüme ulaştırılması hedefiyle aracılık yapan Kuveyt’in talebi üzerine 48 saat daha uzatmışlardı.

5 Temmuz’da yapılan basın açıklamalarında, BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed, Katar’ı terörü finanse etmek ve teröristleri barındırmaktan vazgeçmeye davet etti.

Zayed, “Dört ülkenin gelecekte herhangi bir karışıklıkta uluslararası kanunlara bağlı kalacağını ve müttefik ülkelerle beraber istişare ve inceleme yaptıktan sonra karar alınacağını” söyledi.

Sözlerine şunları da ekleyen Şeyh Abdullah bin Zayed, “Kriz, terörle yüzleştirmekle kalmıyor, bilakis terörle yüzleşmek için çirkin söylemlere engel olup, teröristleri ve onları barındıranları da engelliyor. Kardeş ülke Katar teröre izin verdi ve onu barındırdı. Bu yüzden Katar’a şöyle dedik, ‘Teröre destek verdiğin yeter Ey Katar! Ve Doha’nın teröristlerin yuvası haline gelmesine de artık yeter!’’

Buna ek olarak BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, “Bugün bizler tarihi bir yol ayrımının eşiğindeyiz. Ya ortak hareket edecek ya da ayrılacağız” dedi.

Enver Karkaş sosyal paylaşım ağı Twitter’daki resmi hesabından şunları söyledi “Bizler bugün rejim değişikliği yapmaya çalışmıyoruz tarihi bir ayrımın eşiğindeyiz. Ya ortak hareket etmek için çaba harcar, tahrip ve yıkımdan kaçınırız ya da ayrılırız.”

Ve ekledi “Katar krizi sonrası netlik, hoşgeldin. Körfez ülkelerindeki konumunu koruyamaz, Suudi Arabistan’a tuzak kuramaz, Araplara sırtını yaslayamaz, Mısır’ı aldatamaz, küresel dünyada kendine yer bulmaz ve terörü destekleyemez.”