Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katar’ın Bahreyn oyunu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn güvenlik kaynakları, Katar’ın ülke güvenliğini hedef alan terör eylemlerini finanse ettiğine ve ülkenin içişlerine müdahale etmeye çalıştığına dair yeni bilgilerin elde edildiğini açıkladı. Bu açıklama, Katarlı iş adamı Hasan İsa Mezruk, 2015’de Sitre Adası’nda polisleri taşıyan otobüse düzenlenen terör eylemlerine finansmanlık yapmakla yükümlü el-Vafak Derneği yöneticisi eski bakana mali transferlerde bulunduğunun ortaya çıkmasından sonra yapıldı.

Şarku’l-Avsat’ın Bahreyn İçişleri Bakanlığı’ndan edindiği bilgiye göre; Katarlı iş adamının terörü finanse ettiğinin kanıtlarından birisinin, Bahreyn ve Manama’nın güvenliğini hedef alan, iki polisin öldüğü sekizinin de yaralandığı 28 Temmuz 2015 de gerçekleşen Sitre terör eylemleridir.

Bahreyn İçişleri Bakanı Şeyh Raid bin Abdullah’ın dün yaptığı açıklamada, “Bahreyn’in 2011 yılında yaşadığı olaylarda Katar’ın rolü apaçık ortadadır. Çünkü Katar Başbakanlığı, rejimi yıkıp istedikleri devleti yerine ikame etme hedefiyle yüzlerini el-Vafak’a çevirmişlerdi. Aynı şekilde Katar, Manama’nın istikrar ve güvenliğine tehdit olarak, Bahreyn’in askeri ve emniyet güçlerine saldırmıştı” dedi.

Parlamentonun eski vekili ve el-Vafak Cemiyeti’nin üyesi olan 47 yaşındaki Hasan İsa Merzuk, 18 Ağustos 2015 yılında İran dönüşü esnasında yakalanarak, teröre destek verme ve terörü finanse etme suçlarıyla yargılanıp 10 yıl hapsine hükmedilmişti. Cinayet, teröre finansmanlık ve ona katılım gibi suçlardan suçlu bulunmuştu. 17 Temmuz 2016 Siyasi Cemiyet temsilcisi de terör unsurlarını desteklemek, tahribata yol açacak eylemlerde kullanılan gerekli malzemeyi sağlamak, suçlulara yardım ve yataklık etmek suçuyla yargılanmıştı. Aynı zamanda O, Sitre saldırısına destek verdiğini itiraf eden suçlulardan birisidir.

Mali Soruşturma Amirliği, Katarlı iş adamı Muhammet Süleyman Haydar el-Haydar’ın 2010 ile 2015 arasında Hasan İsa Merzuk’a düzenli olarak mali transferlerde bulunduğunu açıkladı. Bu yardımların teröre destek vermek amacıyla kullanıldığını vurguladı.

Bununla beraber, Bahreyn İçişleri Bakanlığı, Katarın Bahreyn’deki terör gruplarını desteklemesinin sadece mali boyutta olmadığına, birçok terör olayında manevi ve lojistik yönden de desteklerinin bulunduğuna işaret etti.