Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katar’ın Filistin’in içişlerine müdahalesi Gazze’de protesto edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ramallah: Şarku’l Avsat

Katar Büyükelçisinin bir Hamas yetkilisinden sakin olunmasını istediğini gösteren bir video büyük tepkilere yol açtı

Katar Büyükelçisi Muhammed el-Amadi’nin Gazze Şeridi’ndeki gösteri yerlerine yaptığı ziyarette, Hamas liderlerinden Halil el-Hayya’dan sakin kalınmasını istediğini ve el-Hayya’nın da ona “tamam” diyerek olumlu bir yanıt verdiğini gösteren bir video tepkilere neden oldu.

Sosyal medya sitelerinde geniş çapta yayılan video, Katar’ın Filistin’in içişlerine müdahalede bulunduğu konusunda büyük bir tartışmaya yol açtı.

Bir çok Twitter kullanıcısı Katar’ı eleştirirken Doha yönetimini siyasi bir fiyat karşılığında para takası yapmakla suçluyor. Eleştirmenler Hamas’ı ise para karşılığında kan satmakla suçladılar. Bazıları ise bunu Katar’ın reddedilemeyen talimatları olarak nitelendiriyor.

El-Amadi’nin, el-Hayya’dan gösteriler sırasında sakin olunmasını istemesi, Büyükelçi’nin Gazze Şeridi’ne çantalarla taşıyarak bizzat getirdiği paralarla Hamas çalışanlarının maaşlarının ödenmesini sağlaması sonrasında geldi.

El-Amadi, önceki bir anlaşmaya uygun olarak, İsrail üzerinden üç büyük çantada 15 milyon dolar taşıdı.

El-Amadi, buradaki Filistinli kitlelerin Katar’ı sevdiğini söyleyen ve siyasi ofisin üyesi olan el-Hayya’ya yaklaştı ve ona vurgulu bir tonla şöyle dedi: “Bugün sakin olunmasını istiyoruz.” El-Hayya ise ona şöyle cevap verdi: “Tamam, inşallah, tamam.” Büyükelçi daha sonra “Allah işini kolaylaştırsın” diyerek veda etti.

Filistinli göstericiler Amadi ayrılırken Büyükelçiyi protesto ederek konvoyuna taş attı.

El-Amadi, “para karşılığında sakinlik anlaşmasıyla” şiddeti daha da artan geri dönüş yürüyüşlerini görmek için “Meleke” bölgesine gitmişti. Protestocular, bölgeden yara almadan ayrılan Katar Büyükelçisi aleyhinde tezahüratlar yaptılar.

Kaynaklar, Hamas’a ait güvenlik hizmetlerinin konvoya taş atanları tutukladıklarını ve el-Amadi’nin Gazze Şeridi turuna devam ettiğini bildirdiler.

Katar Büyükelçisi, ülkesinin sadece su yolu ile ilgili görüşmeler için değil, kalıcı ve sürekli çözümler bulmak için de çalıştığını söyledi. Katar, Gazze Şeridi’nde bir su yolu inşa edilmesini destekliyor, ancak İsrail bunu Gazze’de bulunan ve öldüklerini söylediği askerleriyle ilgili konuda ilerleme sağlanmasına bağlıyor.

Su yolunun inşa edilmesi, Filistin yönetiminin buna karşı çıkmasına rağmen destekleniyor. Filistin yönetimi Katar’ın müdahalelerine ve paralarına saldırdı ve bölünmeyi güçlendirdiğini söyledi. Ancak el-Amadi, ülkesinin hiçbir tarafa karşı sınırları aşmadığını ve aşmayacağını belirtti. Ülkesinin Filistin yönetimi de dahil olmak üzere herkesle dengeli bir ilişki sürdürdüğünü ifade etti.

El-Amadi sözlerine şöyle devam etti: “Gazze’ye para girişinin sağlanması ve milyonlarca dolar verilmesi, ekonomi çarkını hareket ettirmeyi hedefliyor. Yardımlar, istisnasız tüm bölge sakinlerine yöneliktir ve onlara yardım etmeyi ve yaşam krizlerinin üstesinden gelmek için onları desteklemeyi amaçlamaktadır.”

El-Amadi, Katar desteğinin “herhangi bir politik hesaptan veya ayrıntıdan uzak, ahlaki ve insani sorumluluk ruhundan kaynaklandığını” vurguladı. “Katar herhangi bir taraf veya grubu desteklemiyor, sadece genel olarak Filistinlilerin sorunlarını çözmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

El-Amadi, “mali bağışın doğrudan ve dolaylı olarak 500 bin vatandaşa hizmet verdiğini” belirtti. Ayrıca elektik temininden de bahsetti. Elektrik temininin bütün Gazze halkına fayda getireceğini ve sağlık sorunlarını tedavi ederek ve çevreyi koruyarak milyonlarca dolar tasarruf sağlayacağını kaydetti.