Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katar’ın Husileri kurtarma girişimi başarısız oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre, Katar rejimi, dünden bu yana, Husiler ile Ali Abdullah Salih’e bağlı güçler arasında arabuluculuk girişiminde bulundu. Ancak Ali Abdullah Salih, bu girişimleri reddederken, Katar rejimi Yemen’deki durumu kontrol edememeye başladı.

Çatışmalar Salih’in evinin bulunduğu bölgeye ulaştı

Yerel kaynaklar, Husiler ile Ali Abdullah Salih’e bağlı güçler arasında, Başkent Sana’da, bu sabah başlayan çatışmaların, Salih güçleri kontrolündeki el-Siyasi ve el-Cezayir semtlerinde yoğunlaştığı ve Salih’in evinin bulunduğu Suk Kemim bölgesine ulaştığı bilgisini verdi.

Salih kuvvetlerinin yaklaşık 4 saat önce el-Siyasi semtinde bulunan Husilere ait karargahları ele geçirdiğini belirterek, gece saatlerinde başlayan çatışmaların şiddetlenerek sürdüğünü kaydetti.

Söz konusu kaynakların bildirdiğine göre, Husiler, halkın, Salih güçlerine destek vermesini engellemek için Sana sokaklarına 4 tank gönderdiğini ama tankların el-Siyasi semtine giremediğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Emniyet güçleri ve Subayların büyük çoğunluğu Husi liderlerin, el-Siyasi semtine gece baskını düzenlenmesi yönündeki emirlerini reddederek, Husilere karşı isyan başlattı. Sana’nın güneyinden hareket eden Holan ve Senhan kabilesine bağlı militanlar da kentin güney girişini kontrol altına aldı.”

Ali Abdullah Salih liderliğindeki Halk Genel Kongresi Partisi destekçileri, “Artık Husilere yer yok” sloganında birleşiyor.

Husilerin kayıpları Salih güçlerinin kayıplarından çok fazla

Yerel kaynaklar, dün yaşanan çatışmalarda, Husilerin 3 lideri, Hamza Yahya el-Muhtar, Ali Harim ve Abdullah Bin Silm el-Şerif ile onlarca Husi militanın öldürüldüğünü bildirdi. Husilerin verdiği kayıpların, Salih güçlerinin verdiği kayıplardan çok daha fazla olduğu gelen bilgiler arasında.

Kanaat önderi El-Nahimi hayatını kaybetti

Öte yandan, Sana’da tarafsızlığıyla bilinen kanaat önderi Şeyh Mansur el-Nahimi, Azal nahiyesinde yaşanan çatışmalarda hayatını kaybetti. El-Nahimi’nin öldürülmesi büyük tepkilere neden oldu.

Salih güçleri ise, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yanısıra, Sana’da Husilerin kontrolünde bulunan çok sayıda önemli noktayı ele geçirdi.

Sana’daki genel durumun oldukça kötü olduğu belirtilirken, sivil halkın, kent merkezinde süren çatışmalar nedeniyle büyük zorluklar yaşadığı bildirildi.