Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katarlı rehinelerin 1 milyar dolarlık fidye anlaşmasının detayları ortaya çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta yaklaşık iki yıl önce rehin alınan Katarlıların serbest bırakılma anlaşmasıyla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

BBC’de dün yer alan haberde, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile Katar’ın Irak Büyükelçisi Zahid Hayarin arasındaki karşılıklı telefon mesajlarına yer verilirken, Bakanın Büyükelçi’ye rehin tutulan kişilerden ikisinin akrabası olduğunu söylediği ve “Rehinelerin serbest bırakılması için Kasım Süleymani ile iletişime geçtiğinizde ve herhangi bir haber aldığınızda bana hemen bilgi verin” dediği belirtildi.

Haberde, Katar’ın ABD tarafından ‘terörist’ olarak sınıflandırılan Hizbullah, Nusra Cephesi olarak bilinen Hayetu Tahrir’uş Şam ve İran Devrim Muhafızları’nın ülke dışındaki operasyonlarından sorumlu Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani gibi şahıs veya gruplara Irak’taki rehinelerin serbest bırakılması için 1 milyar dolardan fazla fidye ödediği öne sürüldü.

BBC, Katar hükümetinin Mart 2016’da İran tarafından desteklenen Iraklı Hizbullah Tugayları ile iletişime geçtiğini kaydederken, Büyükelçi Zahid Hayarin’in Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed’e iki sesli mesaj göndererek, “Onlara 14 kişiyi bize teslim etmelerini ve karşılığında kendilerine fidyenin yarısını vereceğimizi söyledim” dediğini aktardı.

Yine habere göre bu gelişmeden beş gün sonra Katarlıları kaçıran grup ellerindeki 3 rehineyi serbest bırakmayı teklif etti. Bunun üzerine Büyükelçi Bakan’a bir mesaj daha göndererek, “Onlar bizim tarafımızdan bir jest istiyor. Bu iyiye işaret; en kısa zamanda her şeyi bitirmek istediklerini belirten bir işaret” ifadelerini kullandı.

‘’Bu görüntüyü sil ve sızmadığından emin ol’’

Katar Büyükelçisi’nin Katarlıları kaçıranlarla buluştuğu fakat bu süreçte rehinlerle bir araya gelmediği savunulurken, kaçırılanlardan birinin görüntüsünün yer aldığı USB’nin Büyükelçi’ye sunulduğuna dikkat çekildi. Haberde bunun üzerine Katar Dışişleri Bakanı’nın Büyükelçiye, “Rehinelerin geri kalanının da yanlarında olduğunu bize garanti edebiliyorlar mı? Bu görüntüyü telefonundan sil ve kimseye sızmadığından emin ol” şeklinde talimat verdiği belirtildi.

Katarlıları kaçıranların, ülkeden ilk olarak Yemen’de Husilere karşı savaşan Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyondan ayrılmasını ve Suriye’de muhalifler tarafından tutulan İranlı askerlerin serbest bırakılmasını sağlamasını talep ettiğine, ardından bu talebin fidye olarak değiştiğine işaret edildi.

Haberde, Katarlıları kaçıranlardan Ebu Muhammed lakaplı bir kişinin kendisi için 10 milyon dolar nakit ve Lübnan’da bir daire istediği ve bunun tüm rehinelerin serbest bırakılması şartıyla Büyükelçi tarafından onaylandığı ancak gerçekleşmediği vurgulandı.

Nisan 2016 itibarıyla, BBC’nin yayınladığı telefon kayıtlarına Hizbullah Tugaylarının İranlı hamisi Kasım Süleymani’nin isminin de eklenmesiyle fidye talebi 1 milyar dolara ulaştı.

‘’Fidyeyi ödemeye hazır olmalıyız’’

Bu gelişmenin ardından Büyükelçi Katarlı Bakan’a mesaj göndererek, “Süleymani, dün gece vatandaşlarımızı kaçıranlarla bir araya geldi ve 1 milyar doları kabul etmeleri için onlara baskı yaptı. Henüz bir cevap vermediler. Süleymani bize dönecek. Bizi yormak ve taleplerini hemen kabul etmeye zorlamak istiyorlar. Acele etmeden sakin kalmalıyız. Ancak fidyeyi ödemek için de hazır olmalıyız” diye bilgi verdi.

İran destekli Suriye rejiminin iki Sünni kenti kuşattığı dönemde Kasım Süleymani’nin, Suriye’deki 4 kente yönelik zorunlu tahliye planını uygulama konusunda Doha’dan yardım istediğini aktaran haberde, Büyükelçi’nin Bakan’a, “Lübnan Hizbullahı ve Irak’taki Hizbullah Tugayları para istiyor. Bu durumdan yararlanmak istiyorlar. Hepsi hırsız” ifadelerinin yer aldığı bir mesaj gönderdiği aktarıldı.

2017 yılında fidyenin 1 milyar 150 milyon dolar olarak belirlendiğini aktaran BBC, fidyenin yanı sıra Katar’ın garantörlüğünde Suriye’de 4 kasabanın karşılıklı tahliyesini öngören bir anlaşmanın da imzalandığını bildirdi.

Haberde Katar İstihbarat Subayı Cassim bin Fahd Al Sani’nin Suriye’deki tahliye anlaşmasının uygulanmasını denetlediği bilgisi yer alırken, “İki gün boyunca 5 bin kişiyi tahliye ettik. Şimdi ise 3 bin kişiyi daha çıkaracağız” ifadeleri ile Katar Dışişleri Bakanı’nın telefonuna mesaj gönderdiği aktarıldı.

Katarlı rehineler 21 Nisan 2017 tarihinde serbest bırakılmıştı.