Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Katif’te 8 polisi öldüren 3 terörist öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan emniyet güçleri, ülkenin doğusunda bulunan Katif bölgesinde, sivil halkı yönelik operasyonlar yapmayı planlayan 3 teröristi etkisiz hale getirdi. Bu teröristler iki hafta önce 8 polisi öldürmüş, para nakil aracına silahlı soygunda bulunmuştu. Ayrıca sivil halkı kaçırma ve silah ticareti suçlarından da aranan teröristleri emniyet güçleri Katif’te abluka altına alarak etkisiz hale getirdi.

Suud İçişleri Bakanı Emniyet Sözcüsü Tümgeneral Mansur et-Türki, emniyet güçlerinin terör örgütlerini ve elemanlarını takip ederek, 20 Temmuz Cuma akşamı, Katif bölgesine bağlı Seyhat şehrinin Zehur mahallesinde, arananlardan 3 kişiyi tespit etti. Çalıntı Toyota Corolla cinsi arabaya bindikleri ve sahte plaka kullandıkları belirtilen bu üç kişi; Suud vatandaşı Cafer bin Hasan Mekki Al-Mubeyrik, Bahreyn vatandaşı Hasan bin Mahmud Ebu Abdullah ve Suud vatandaşı Sadık Abdullah Mehdi Al-Derviş’ti.

Tümgeneral et-Türki, aranan şahısların birçok terör ve cinayet olayına karıştığını ve karakollara, emniyet araçlarına ve güvenlik güçlerine saldırdıklarını da ekledi. Bu saldırılar sonucu Binbaşı Ubeyd Abid el-Matiri, onbaşı Sami Muavvid el-Harbi, onbaşı Abdüsselam Berces Sıyah el-Anezi, başçavuş Musa Ali Muhammed el-Kıbbi, onbaşı Nevvaf Mehmas Ali el-Uteybi, onbaşı Hasan Cebbar Sahluli, er Mufrih Falih es-Subey’i, çavuş Sultan b. Salah Muslih el-Mutiri, onbaşı Musa Dahilullah eş-Şirari ve onbaşı Fehd Kaid er-Ruveyli ölmüştü.

Tümgeneral et-Türki, emniyet güçlerince aranan bu kişilerin abluka altına alınıp, teslim ol çağrısı yapıldığını ama yoğun bir şekilde ve rastgele ateş açarak karşılık verdiklerini, sonrasında da emniyet güçlerinin yoldan geçenlerin zarar görmemesi için karşı tarafı etkisiz hale getirmek üzere karşılık verdiğini ve hepsinin öldürüldüğünü ifade etti. Operasyonda ayrıca arabalarından çıkan 10 kiloyu aşkın patlayıcı, elektrik şokları, üç adet makinalı tüfek, bir tane tabanca ve mühimmat da ele geçirildi.

Tümgeneral, emniyet kuvvetlerinin bu konudaki araştırmalarını sürdürdüklerini ve ele geçirilen patlayıcıların fazla olmasından hareketle öldürülen kişiler ve diğer aranan kişilerin planladıkları şeyin ne kadar alçakça olduğunu söyledi. Bu tür terör olaylarının olması durumunda birçok sivilin ölümüne, şahsi ve umumi mallara zararına yol açacağına dikkat çekti. Bu tarz olayları yapmalarının sebebinin, ülkede istikrar ve düzenin bozulmasını isteyen dış mihraklara uşaklık yapmaları olduğunu da söyledi.

Mubeyrik arananların en tehlikelilerinden sayılıyor. Katif terör olaylarına katılmış, emniyet güçlerine ve karakollara ateş saldırıların bir numaralı ismi olarak biliniyor.

Mubeyrik’in hücresinde bulunan Bahreynli Hasan Abdullah ise Suriye doğumlu olup, babası Bahreyn vatandaşı, annesi Suudi Arabistan vatandaşıydı. Katif’teki kargaşa olaylarının tamamında ismi olan Hasan’ın, terör olaylarına katılan iki de kardeşi vardı. Babası Suud’dan uzaklaştırılmış ve ismi engellenenler listesine dâhil edilmişti.
Suud güvenlik organları tarafından aranan, bir terörist daha 5 sene kaçmayı başarmış geçtiğimiz günlerde yetkililere teslim oldu.