Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kazablanka’da aktivistlerden protesto yürüyüşü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas’ın kuzeyindeki el-Huseyme kentinde 2016-2017 yıllarında protestolar düzenleyen aktivistlere verilen cezalar, Kazablanka’da protesto edildi. Göstericiler, aktivistlerin serbest bırakılması için hükümete çağrıda bulundu.

Pazar günü yapılan protesto yürüyüşüne solcu aktivistler, sendikacılar ve tutukluların akrabaları katıldı. Yerel yetkililer, gösteriye katılan yüzlerce kişinin Fas’ın ekonomi başkentinin merkezinde güvenlik güçlerinin gözleri önünde iki saatten fazla yürüyüş yaptığını belirtti.

Tutuklu aktivistlerin fotoğrafları, ‘20 Şubat Hareketi’ bayrakları ve çeşitli pankartlar taşıyan eylemciler ülkedeki ‘siyasi yargılamaları’ kınadı. Solcu örgütler ve sendikaların çağrısı üzerine düzenlenen yürüyüş sırasında göstericiler, siyasi tutukluların serbest bırakılması çağrısı yapan sloganlar attı.

Fas yargısı, 26 Haziran’da protesto lideri Nasır ez-Zefzafi ve beraberindeki üç kişiyi, ‘devlet güvenliğini hedef alan bir komploya katılmaktan’ ve ‘2016 sonbaharı ile 2017 yazında el-Huseyme kenti ve çevresinde istikrarı bozan protestolar düzenlemekten’ suçlu bularak 20 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Zefzafi’nin yanı sıra diğer 49 sanık da süreleri 1 ila 15 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum edilmişti. Gazeteci Hamid el-Mehdavi ise ‘devlet güvenliğini etkileyen bir suçu bildirmemek ve protestoları düzenlemek’ suçlarından üç yıl hapis cezası almıştı.

Aktivistler açlık grevinde

Öte yandan haftalardır açlık grevi yapan Huseyme aktivisti Rabi el-Eblag dışında tüm tutuklular, kendileri hakkında verilen hükümlerin temyizi için başvuruda bulundu.

Verilen hükümler, Fas’taki hukuki çevreleri ve sosyal paylaşım sitelerinde öfkeye yol açmış, siyasi partiler söz konusu hükümleri ‘sert ve katı’ olarak nitelemişti.

Buna karşın Faslı yetkililer yargılamanın adil olduğunu vurgulamıştı. Fas hükümeti ayrıca 20 Şubat Hareketi’nin taleplerine karşılık olarak kalkınma projeleri başlattığını ve diğer projelerin tamamlanmasını da hızlandırdığını açıklamıştı.

Yetkililer projelerin birçoğunun uygulama aşamasında olduğunu doğruluyor.