Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

KDP Milletvekili Sophia: Hiç kimsenin Kürdistan referandumunu iptal etme yetkisi yoktur | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) Milletvekili First Sophia “Ulusların kendi kaderini tayin etme hakkı Birleşmiş Milletler’in (BM) temel bir ilkesidir. BM Sözleşmesi’ni imzalayan Irak Federal Hükümeti, bütün uluslararası yasalarla güvence altına alınan bu ilkeye ve Kürdistan Bölgesi referandumunun sonuçlarını iptal eden Federal Mahkemenin kararına da saygı göstermeli” dedi.

Şarku’l Avsat’a konuşan KDP milletvekili Sophia “Bölgede, referandumun Irak’tan derhal ayrılma anlamına gelmediğini açıkça ve net bir şekilde belirtmiş ve bu siyasi görüşmelerde yasal hakkın kullanılmasının kaçınılmaz olduğunu da vurgulamıştık. Herkes, Kosova halkının 1991’de kaderini kazanmak için benzer bir referandum gerçekleştirdiğini biliyor ancak bu hakkını, uzun yıllar sonra halkın iradesiyle 2008 yılında uygulama kararı aldı. Biz de mevcut koşullar ve sert tepkiler yüzünden referandum sonuçlarını dondurmaya karar verdik ancak bu referandumu iptal ettiğimiz anlamına gelmiyor. Bağımsızlık için oy veren üç milyon insanın iradesini ortadan kaldıracak hiçbir güç bulunmaz. Peki, dokuz ya da on kişi bunu nasıl istiyor?” ifadelerini kullandı.

Dr. Sophia, Federal Mahkemenin referandum kararını memnuniyetle karşılayan IKBY hükümeti hakkındaki sorulara “Bölge Hükümeti, Kürdistan halkına sert yaptırımlar uygulamaktan çekinmeyen Irak’ın baskısı altındadır; bu halkın çıkarlarını göz önünde bulundurmak için merkezi hükümet sakinleştirilmek zorundadır ve diğer tarafı memnun etmek için halkın iradesi ortadan kaldırılamaz. Dünyadaki bütün rejimlerdeki otorite kaynağı halktır. Ve kimse halkın bu hakkına el koyma hakkına sahip değildir, referandumla bağımsızlık için oy kullananlar, başka bir referandum ile iptal etme hakkına da sahiptirler. Ancak bu durum şu an için mümkün değildir. Bu nedenle ne Federal Mahkeme ne de başka birinin Kürdistan halkı adına referandumu iptal etme yetkisi yoktur” dedi ve ekledi: “Şartlar, Devletimiz beyanına izin vermese de referandumu başarıyla gerçekleştirdik fakat bu seçenek, şartlar bize bu doğal hakkın kullanılmasına izin verilinceye kadar kalacaktır.“

KDP Milletvekili devamla şöyle dedi:

“Federal Hükümet, referandum sonuçlarını iptal etmek için Federal Mahkemenin kararına saygı göstermeyi kabul etti. Bu, havaalanı kapanması, sınır geçişleri ile petrol zenginlikleri sağlanması açısından hükümetin Kürdistan’a uyguladığı tüm keyfi önlemlerin kesinlikle kaldırılması ve Kürt halkının aç bırakılması politikasını derhal durdurması anlamına geliyor. Bugün, bu işlemler nedeniyle büyük bir sıkıntı ve Talasemi hastalarından ilaç bulamadıkları için ölenler var. Bu yaptırımlar nedeniyle sağlık ve eğitim hizmetlerinin yanı sıra çalışanların da maaşlarında azalmalar gibi sıkıntılar yaşanıyor.”

Sophia ayrıca şu ifadeleri kullandı: “Bütün sorunları çözmek için siyasi müzakerelere başlamaktan başka şansımız yok, ekonomik yaptırımlar dışında başka seçenekler aramalıyız. Özellikle, maaşlar ve bütçeyle ilgili olarak bugün ciddi bir kriz yaşanıyor. Krize karşın, sakin olmaya çalışıyoruz ancak maalesef Federal hükümet yükselmeye devam ediyor. Yapılan bu eylemler halkımızın iradesini zayıflatmaz ve kendi kaderini belirleme iradesini kırmaz”

Kürt Milletvekili son olarak şunları ekledi: “Federal hükümetin bölgeye yönelik düşman politikalarını gözden geçirmesini bekliyoruz, önceki rejimler bu önlemleri ve yaptırımları denemiş ve geride hiçbir şey elde etmemiştir ve bu nedenle, iyi niyet beyanatı ve bölgenin girişimlerine tepki verilmesi, bu yaptırımların kaldırılmasını hızlandırmalı ve olağanüstü tüm sorunları çözmek için ciddi ve yapıcı müzakerelere girmeyi kabul etmeli.”