Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

KDP ve Kanun Devleti Koalisyonu anlaşamadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ta hükümet kurma çalışmaları devam ederken, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Şii Kanun Devleti Koalisyonu arasında uzlaşı sağlanamadı.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Şii Kanun Devleti Koalisyonu, düzenledikleri toplantıda, hükümetin kurulması için KDP lideri Mesut Barzani’nin Cumhurbaşkanı, Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri el-Maliki’nin ise Başbakan olmasının ön görüldüğü anlaşma üzerinde uzlaşı sağlayamadı.

KDP Siyasi Kurulu Sekreteri Fadıl Mirani, Kanun Devleti Koalisyonu Temsilcisi Hasan el-Senid ve Fetih Koalisyonu Temsilcisi Muhammed el-Haşimi’nin imzasını taşıyan anlaşma taslağı kısa süre içinde basında geniş yer buldu.

Konuya ilişkin dün bir açıklama yapan KDP Siyasi Kurulu Sekreteri Mirani, “Bazı basın ve yayın kurumlarında, KDP ile Kanun Devleti Koalisyonu arasında anlaşma yapıldığına dair yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır” dedi. Kendisi ile Hasan el-Senid tarafından imzalanan bir anlaşma olduğunu ancak medyada yer alan anlaşmayla ilgisi olmadığını belirten Mirani, bu tarz haberleri yapanlar hakkında adli süreç başlatılmasını talep etti.

Öte yandan, Kanun Devleti Koalisyonu da anlaşmaya ilişkin bir açıklama yayınladı. Koalisyonun Basın Ofisi Müdürü Haşim el-Rekkabi imzası taşıyan açıklamada, “Yazılı, basılı ve görsel medya ile sosyal medyada, KDP ile uzlaşıya vardığımızın iddia edildiği anlaşma hakikatten tamamen uzaktır” denildi.