Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kenya Devlet Başkanı: Mahkemenin kararı demokrasiye vurulan darbedir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, Yüksek Mahkeme’nin, 8 Ağustos’ta yapılan başkanlık seçimleri hakkında iptal kararı vermesini halktan demokrasiyi çalan ‘darbe’ olarak niteledi.

Kenyatta, televizyonda yayınlanan konuşmasında, 4 hakimin verdiği kararı sert bir dille eleştirdi.

Devlet Başkanı, “Mahkeme, ‘sayılar hiçbir şey ifade etmiyor. Önemli olan oyalamanın yapılışıdır’ diye açıklama yaparak demokrasiyi hiçe saydı. Birkaç kişinin verdiği karar, geçtiğimiz yıllarda edindiğimiz kazanımları yerle bir etti. Karar, Afrika’nın diğer ülkelerinde hükümetleri deviren askeri darbelere benziyor” ifadelerini kullandı.

‘Yanlış, geçersiz ve batıl’

Yüksek Mahkeme, eylül ayı başlarında, Raila Odinga liderliğindeki muhalefetin itirazını dinledikten sonra, geçtiğimiz ay gerçekleşen başkanlık seçimlerini ‘yanlış, geçersiz ve batıl’ olarak niteledi.

Hakimler, seçim komisyonunu seçimlerden sorumlu tutarak kararlarını ayrıntılı bir şekilde yayınladılar. Seçimler hakkında, ‘Şeffaf değildi ve incelenmesi mümkün değil’ ifadeleri kullanıldı.

Bağımsız seçim komisyonu, yeni seçimlerin 17 Ekim’de yapılmasına karar verdi. Belirlenen tarihte yapılması çevresinde şüpheler bulunmasına rağmen, seçimlerde Kenyatta ve Odinga yarışacak.

Mahkeme, başkanlık seçimlerini iptal ettiğinden beri, Kenyatta ve destekçileri yargıyı sert bir şekilde eleştirerek hakimleri ‘hilekar’ olarak nitelediler.

Kenyatta’nın perşembe günü yaptığı konuşmadan önce, Yardımcısı William Ruto, yüksek mahkeme tarafından verilen kararı, yargının yaptığı ‘zorbalık’ olarak niteleyerek, böyle bir durumun Kenya’da yeri olmadığını söyledi. Bütün bu olanlar rağmen Kenyatta’nın yeni seçimlere katılacağını belirtti.