Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kenyalı Muhalefet Lideri Odinga’dan ‘evinizde kalın’ çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kenya muhalefet lideri Raila Odinga, yandaşlarına Salı günü stratejisini açıklayacağını ve bu tarihe kadar evlerinden çıkmamalarını söyledi. Uhuru Kenyatta’yı oyları çalmakla suçlayarak geri adım atmayacağı sözünü verdi.

72 yaşındaki Odinga, uluslararası toplumunun cuma gününden beri 16 kişinin ölümüne sebep olan protesto gösterilerinin durdurulması çağrılarına uyarak, yandaşlarına salı günü açıklayacağı stratejisinden önce evlerinden çıkmamaları ve polisle çatışmamaları çağrısında bulundu. Bununla birlikte Odinga; geçtiğimiz çarşamba günü seçimleri büyük bir farkla yeniden kazanan, Kenyatta hükümetinin düşeceği sözünü de verdi.

Odinga, Nairobi’nin en büyük mahallelerinden olan Kibera’da destekçilerine yaptığı konuşmada, “Oyların çalınacağına dair tahminimiz gerçekleşti. Yalnız, biz bu işi burada bitirmiş değiliz. Asla yılmayacağız. Yarından sonra açıklayacağımız planımızı bekleyiniz” dedi.

Kenyatta’nın seçimleri kazanmasının ardından ilk kez konuşan Odinga’yı görebilmek için; evlerinin çatılarına çıkan, ağaçlara tırmanan Kibera’daki büyük topluluk ‘Raila yoksa barış da yok’ sloganı attı. Bu slogan, 2007 seçimlerinde Odinga’nın başkanlığın kendisinden çalındığının söylemesinin ardından da atılmış ve iki ay boyunca süren gösteriler etnik çatışmaya dönüşerek, bin 100 kişinin ölümüne, 600 bin kişinin ise göç etmesine sebep olmuştu.

Cuma günü seçim sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından, Odinga’nın kalesi sayılan ülkenin batısında Masari ve Kibera gibi aşiret mahallerinde başlayan gösteriler sırasında 16 kişi ölmüştü.

Dün ise, çatışmaların yaşandığı bölgeler sakindi. Bazı durumlarda polisin göstericileri dağıtmak için gerçek mermi kullandığı açıklanmıştı. Bu iki günün ardından, mağaza sahipleri iş yerlerini açtılar.

Muhalif Birlik, Odinga’nın elektronik oyların sayımında hile yapılarak başkanlıktan uzaklaştırıldığı görüşünde ısrar etse de, bu konuda yalnız kalmış görünüyorlar. Yargıya başvurmaları konusunda baskı var. Buna ilaveten Kenyatta, sürekli olarak uluslararası ortaklarından tebrik almaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde 7 kişi ülkenin batısındaki çatışmalarda hayatını kaybederken, başkentte aralarında balkonda oynarken polisin açtığı ateş sonucu sırtından vurularak ölen küçük bir kız çocuğunun da bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetti. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Twitter hesaplarından polikliniklerinde 54 yaralının tedavi edildiğini duyurdu.

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, sükuneti sağlamak için Kenya muhalefetini kendine hakim olmaya çağırırdı. AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, muhalefetin seçim sonuçlarına saygı göstermesini ve mevcut iddialar konusunda yasal yollara başvurmasını istedi. Muhalefete bir darbe de Kenya Bağımsız Seçim Komisyonu İEBC’den geldi. Kurum, Kenyatta’nın oyların yüzde 54’ünü alarak seçimi kazandığını açıkladı. Bu oran seçim kurulunun açıkladığı oranla aynı.
Başkanlık yarışında bulunan iki kişiden biri olan Kenyatta, ülkenin en büyük kabilesi olan, Kikuyu aşiretinin bir üyesi. Odinga ise Luo aşiretine bağlı bulunuyor. Odinga’nın yandaşlarının büyük çoğunluğunu, iktisadi gelişmede eşitlik söylemlerinin cazibesine kapılan yoksul halk kitlesi oluşturuyor.

Öte yandan 4 Kenya devlet başkanından üçü Kikuyu kökeninden geliyor. Bu durum, Luo kabilesinin yarım asırdır hükümetten dışlanma nedenini, Kenya siyasetine egemen olan aşiret bağlılıklarına dayandırmalarına neden oluyor. Bu nedenle muhalefetin söylediği şu: “2007 seçimindeki sorunlar henüz halledilmiş değil.”