Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kenya Yüksek Mahkmesi Başkanlık seçimlerinin tekrarlanması kararı aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kenya Yüksek Mahkmesi 8 Ağustos’ta yapılan başkanlık seçimlerinden altı gün sonra, sonuçlara yapılan itirazlar sebebiyle seçimlerin tekrarlanması kararı aldı. Büyük bir şok etkisi yaratan karar, muhalefet tarafından memnuniyetle karşılanarak, ‘tarihi’ nitelendirildi.

Yüksek Mahkeme Başkanı David Maraga, Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta’nın kazandığı açıklanan başkanlık seçimleri için, “Seçimler anayasa ve ilgili yasalarla uyumlu yapılmamıştır. Mahkeme, seçimlerde usulsüzlüklerin yapıldığına ve güvenilirliğinin etkilendiğine karar vermiştir” dedi.
David Maraga, muhalefet lideri Raila Odinga ile yarışan Devlet Başkanı Kenyatta’nın kazandığına dair açıklanan sonuçlar için “Geçersiz ve hükümsüzdür, iptal edilmiştir” ifadelerini kullandı.
Mahkemenin aldığı kararın ardından, polis mahkeme çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Odinga taraftarları, karar ilan edilir edilmez sokağa çıkarak zafer çığlıkları attılar.
Muhalefet lideri Odinga, mahkeme sonucundan duyduğu memnuniyeti belirterek, bunu ‘tarihi’ bir karar olarak niteledi.

Odinga, bir önceki seçimlerde de iptal için çok kez başvurularda bulunmuştu. Ancak mahkeme ilk kez sonuçları iptal etme kararı aldı.

Muhalefet lideri bir hafta önce, mahkemeden seçimlerle ilgili oylama, kayıt, ulaşım, sayım ve sonuçların onaylanması gibi tüm seçim sürecinin teyit edilmesini istemişti. Sonuçları destekleyen tutanakların sunulmadığını ve bu şekilde hile yapıldığı gerekçesiyle seçim sonuçlarına itiraz için Yüksek Mahkemeye gitmişti.

Muhalefet, “Seçimler kötü geçmiştir ve hile yapılmıştır. Bu saatten sonra kimin kazandığı ya da kazandığını ilan ettiği önemli değildir” diyerek seçimleri kabul etmemişti.
11 Ağustos’ta seçimleri Uhuru Kenyatta’nın kazandığı ilan edildi. Ardından iki gün boyunca şiddetli protesto eylemleri yaşandı. Protestolar sırasında, polisin muhalefetin kalesi olarak nitelendirilen bazı bölgelerde şiddet kullanarak olayları bastırması sonucu, aralarında dokuz yaşındaki bir çocuğunda bulunduğu 21 kişi hayatını kaybetmişti.