Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kenya’da yanlış hastaya beyin ameliyatı yapıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kenya’da yanlış hastayı beyin ameliyatı eden 4 hastane çalışanının işine son verildi.
19 Şubat’ta başındaki şişkinlik nedeniyle hastaneye giden hasta, kimliklerinin başka bir hasta ile karışması üzerine cerrahi operasyona alındı.

Nairobi’deki Kenyatta Ulusal hastanesinden perşembe günü yapılan açıklamada, ameliyatın felç geçiren bir hastaya yapılmasının planlandığı fakat kimliklerin karışması üzerine yanlış hastanın ameliyata alındığı bildirildi.

Açıklamada “Hasta ameliyathanede kendinde değildi… Tutarlı bir şekilde iletişim kuramıyordu” ifadelerine yer verildi. Beynin açılmasından sonra durumun fark edildiği, beynin kapatılarak hastane odasına gönderildiği belirtildi.

Ameliyat ekibi gözaltına alındı

Gözaltına alınanlar arasında bir nörolog, bir beyin cerrahisi uzmanı, bir oda hemşiresi, bir ameliyathane hemşiresi ve bir anestezi uzmanı bulunuyor.

Hastane müdürü Lili Kuros, bu olaydan derin üzüntü duyduğunu, hastanın güvenliği ve bakımının sağlanması için her şeyin yapıldığın ifade etti.

Hastane, daha önce de hastaya kötü muamele haberlerine konu oldu

DPA, Kenyatta Ulusal Hastanesi’nin hastaya kötü muamele edilmesi nedeniyle daha önce de haber konusu olduğunu açıkladı. Kenya hükümeti bu yılın başlarında, birçok yeni evlinin hastanede tecavüze uğradığını bildiren rapor hakkında soruşturma emri vermişti.

Geçtiğimiz ay hastanede çalınan bir bebek saatler sonra Nairobi’deki fakir bir mahallede bulundu.