Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kenyatta’nın galibiyetini reddeden muhaliflerden ‘Eylem’ tehdidi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kenya’da seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından zaferini ilan eden Uhuru Kenyatta’ya muhalefet cephesinden tepki geldi. Muhalefetin Devlet Başkanı adayı olan Raila Odinga, Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta’yı açık farkla önde gösteren resmi olmayan sonuçları kabul etmediğini söyledi.

2007 seçimleri sonrasında kanlı şiddet olaylarının merkezi olan Condaily mahallesinde polis, lastikleri yakan ve taşlarla yolları kapatan yüzlerce göstericiyi dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandı. Polis helikopteri, kalkan, tüfek ve copla donanımlı polislerin yayılmasıyla birlikte mahalle üzerinde devriye gezdi. Ayrıca muhalif lider Raila Odinga’nın bir diğer kalesi olan Kisumu mahallesinde, seçimler için ‘büyük bir hile’ açıklamasından kısa bir süre sonra şiddet olayları çıktı.
Fransız haber ajansına konuşan bir protestocu, “Raila başkan olmazsa barış olmayacak” dedi. Protestocular “Raila yoksa barış yok!” sloganları attı. Bu sloganlar 2007 ve 2013 seçimlerinde de sloganlarıydı. Öyle ki bu seçimler için muhalif aday “Benden çalındı” ifadelerini kullandı. Kenyalı bir emniyet yetkilisinin Fransız haber ajansına yaptığı açıklamada, Sufeyh kentinde çatışmalarda, polis kurşunuyla iki gösterici öldürüldü.

Basın toplantısında taraftarlarını sükunete çağıran Odinga, “İnsanlar üzerinde bir hakimiyetim yok.”

Odinga’nın yardımcısı Kalonzo Moyuca da, sükunet çağrısını yineledi, “Muhalefet yakın zamanda eylem yapmak için çağrılabilir. İlk anket sonuçları gösteriyor ki başkan Uhuru, ikinci kez başkan seçilmesi yolunda Kenyatta’yı açık bir şekilde geçiyor.”

Seçim denetleme kurulu, oyların yüzde seksenini saydıktan sonra mevcut başkan Uhuru Kenyatta’nın sayılan oyların yüzde 55.1’iyle Odinga’nın yüzde 44 oranını geçtiğini duyurdu.

Odinga basın toplantısında, ‘Sonuçlar yalan, yanlış!’ ifadelerini kullandı. Bununla seçim meclisinin kanunen her sandık merkezinden gözlemci tutanağının imzalı bir örneğini partilere göstermesi gerektiği ancak böyle yapmadığına işaret ediyor. Bunun yerine seçim meclisi, sandıkların dörtte üçünden gelen sonuçlardan sonra başkan Kenyatta’nın Odinga’dan önde olduğunu gösteren sayımları internet üzerinden gösterdi.

Odinga gazetecilere yaptığı açıklamada, seçim komitesini, oy sayımının durumunu gösteren belgeleri vermemekle suçladı. Oylama süresince seçim komitesinin veri bankasının hacklendiğini de ifade etti.

Odinga, korsanların seçim veri sonuçlarını hacklediklerini ve oylarla oynadıklarını ifade etti. Odinga, biyometrik oylama sisteminin başmüdürü Chris Mesando’nun öldürüldüğünü ima etti. Öyle ki bu ayın başında işkence edildikten sonra idam edilmiş sonra da cesedi Nairobi dışındaki bir ormana atılmıştı. Odinga, “Korkarız ki bu, Chris Mesando suikastının başlıca sebebidir” dedi.

Kenyalı bir muhalif, önceden mühürlü oy pusulaları hazırlandığı ve bazı sandık merkezlerinde rüşvet verildiğini belirtti. Odinga önderliğindeki Büyük Ulusal İttifak, bazı seçmenlerin seçmen listelerine kayıtlı olmadığını ve bazı parti temsilcilerinin sandık merkezlerine girmelerine mani olunduğunu ifade etti.

Komite sahtekarlık hakkında söylenenleri basın toplantısında reddetti. Komitenin uygulama sekreteri Ezra Chiloba, “Her şey olması gerektiği gibiydi” dedi. Komite, Odinga’nın iddia ettiği sahtekarlık iddialarını soruşturduklarına ifade etti. Komite Başkanı Wafula Chebukati basın toplantısında şunları ifade etti; “Komite, başkanlık seçimleri süresince, Odingave partisinin iddialarını onaylayacak veya reddedecek bir konumda değil. Sonuçlar ortada, arada büyük bir fark var.”

Odinga twitter hesabından, Kennatya’nın 7.2 milyon oy almasına karşılık kendisinin 8.1 milyon oy aldığını söyledi.

Odinga başkan olmak için dört defa seçimlere katıldı. Odinga, 2007 ve 2013 genel seçimlerinde oylarının çalındığını iddia etti. Birçok kez kendisinin hile sebebiyle kaybettiğini söyledi. Odinga’nın açıklamaları seçim komitesinin çalışmalarının devam etmesine engel olmadı. Siyasi bir partinin ilk sonuçların açıklanmasını durdurma talebine rağmen müzakereci Rosslyn Occombe, “Komitenin sonuçları açıklamaya devam etmesi kararını aldık” dedi.

Kenyatta’nın parti genel sekreteri Rafael Tonga, Odinga’nın iddiaları kınayarak,“Nasa’dan da (Odinga’nın partisi) başka bir şey beklemiyordum” ifadelerini kullandı. Gecikmeler hakkındaki raporlara rağmen seçim Salı günü huzur içinde gerçekleşti. Seçim komitesi şikayetleri çözmeye çalıştı. Chebukati “Oylama, bazı gecikmeler ve teknik aksaklıklara rağmen düzgün bir şekilde gerçekleşti” dedi.

Sandık merkezlerinin kapanmasından kısa bir süre önce muhalif Ulusal İttifak, emniyet birimlerini ve sandık merkezlerindeki resmi yetkilileri öven bir açıklama yapmıştı. Ancak taraftarlarından bazılarının oy kullanmalarının engellenmesini şikayet etmişti.

Oylama başlamadan saatler önce sandık merkezlerinde izdiham oluştu. Salı akşamı saat beşte sandık merkezlerinin çoğunun kapanmasının ardından, seçim komitesi katılımın yüzde 60 olduğunu duyurdu. Kenya’da adayın ilk turda kazanması için, ülkenin farklı bölgelerinde oyların çoğunu ve ülkedeki 47 bölgenin 24’ünde en az oyların dörtte birini alması gerekiyor. 48 milyon nüfusun bulunduğu ülkede 19 milyondan fazla kayıtlı seçmen mevcut. Oylama ve sayım süreci seçim işlemlerinin en hassas kısmı kabul ediliyor. Öyle ki ülke tarihi oy verme işleminden sonra vuku bulan şiddet eylemleriyle dolu.