Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Keops Piramiti’nin inşasındaki sır ortaya çıkıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiliz Daily Mail gazetesi, uzmanlardan oluşan bir ekibin, Antik Mısır’da, M.Ö. 2600’de inşa edilen Keops Piramiti’ne ilişkin yeni bilgilere ulaştığını duyurdu. Haberde, piramitlerin en büyüğü olan Keops’un inşası için Asvan’dan 805 kilometre uzaklıktan taşların nasıl taşındığına ilişkin delillerin bulunduğu kaydedildi.

Mısır Eski Eserler Bakanı Zahi Havas’a göre ise açıklanan deliller yeni değil. Havas, Antik Mısır’da Asvan’dan granit taşımak için kullanılan yöntemlerin tümünün hâlihazırda bilindiğini söyledi.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Havas, Mısır piramitleri ile ilgili daha önce duyurulmayan bir çok sırrın Thomas Hudson Publishing House tarafından Chicago Üniversitesi ile işbirliği içinde yayınlanan “Giza ve Piramitler” isimli kitapta yer aldığını belirtti.

Bilim insanlarından “Yeni Kanıt”

Keops Piramidi’nin nasıl inşa edildiğine ilişkin sır yüzyıllardır bilim insanları için bir muammaydı.. İngiliz Daily Mail Gazetesi’nin haberleştirdiği raporda arkeologların yüzlerce yıl çalıştığı ve sonunda 2,5 ton ağırlığındaki kireç ve çakmak taşı blokların 805 kilometre uzaklığa nasıl taşındığını açıklayabildikleri bilgisi yer aldı.

Raporun ayrıntıları ise İngiliz kanalı Channel 4’te yayınlanan “Büyük Piramit: Yeni Kanıt” başlıklı belgeselde açıklandı.

Programda öncelikle Firavun Keops için özel tasarlanan bir tekne ve antik dönemde nasıl yapıldığına dair yeni bilgiler sunuldu.

Ardından binlerce işçinin, piramidin tabanından sadece birkaç metre uzaklıktaki bir iç limana giden özel inşa edilmiş bir kanal sistemini kullandığı, iplerle bir araya getirilmiş ahşap teknelerin Nil boyunca 170 bin ton kireç taşı taşıdığı kaydedildi..

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Havas da verilerin doğruyu işaret ettiğini söyledi. “Taşların nakli, Asvan’daki taş ocağı alanının önünde gerçekleşiyordu. Taşlar için kurulan Atala isimli bir liman vardı. Taşlar tekneye konulur, piramitlerin yakınındaki Ebu Ravaş’a ve kanallara ulaşana kadar Nil nehrinde taşınırdı” ifadelerini kullandı.

Daily Mail gazetesi, kanıtların Vadi el-Jarf limanında bulunan bir papirüs sayesinde gün ışığına çıktığını belirtti.

Dönemin en yetenekli 40 işçisinden sorumlu olan Mary Ra tarafından yazılan papirüste Tora’dan Giza’ya kireç taşının gemiler yoluyla nakledilmesi için su kanallarının inşasına ilişkin ayrıntılı bilgi verildiği kaydedildi.

İç mekanlarda kullanılan çakmak taşının Tora’dan nasıl taşındığı uzun zamandan bu yana görüş farklılıklarına neden olmuştu.

Arkeolog Marc Lerner, geçtiğimiz günlerde Giza platosunun altından geçen su yoluna dair bir kanıt keşfetmişti. Lerner, “Giza platosunun eteğinde, ana dağıtım bölgesi olduğuna inanılan merkezi kanal havzasını tespit ettik” açıklamasında bulunmuştu.