Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kerkük’te ham petrol ihracatı yeniden başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak, Bağdat’taki merkezi hükümet ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle bir yıl aradan sonra Kerkük’ten çıkan ham petrolü Türkiye üzerinden yeniden ihraç etmeye başladı.

Irak’ın Kerkük kentindeki kuyulardan çıkarılan ham petrol, yaklaşık 1 yıl aradan sonra yeniden Türkiye üzerinden ihraç edilmeye başlandı. Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, “Günlük yaklaşık 50 ila 100 bin varil petrol, Kerkük’ten Ceyhan Limanı’na ihraç edilmeye başlandı” dedi.

Irak Petrol Bakanı: Dengeli olacağız

Bunun, Irak’ın toplam ihracatını artırmayacağını dile getiren Cihad, Bakanlığın, ülkenin kuzeyindeki bazı rafinerilerin ihtiyaçlarını güneydeki petrol sahalarından karşılayacağı bilgisini verdi.

Cihad, “Petrol sevkiyatlarının yeniden başlaması, Irak’ın toplam ihracatını artırmayacak, çünkü kuzeydeki rafinerilerin bazılarına petrolü güney petrol sahalarından karşılayacağız. Dengeli olacağız ve bu da kuzey rafinerilerinden bazılarına petrol tedarik eden Kerkük sevkiyatlarının güneyden karşılanması anlamına geliyor” dedi.

Anlaşma, Irak’ın yeni Başbakanı Adil Abdulmehdi ile Irak Petrol Bakanı Samir Gazban’nın, daha önceki gerilimlere ve Eylül 2017’de düzenlenen bağımsızlık referandumuna rağmen, Erbil ile çalıştığı izlenimi yarattı.

8 milyar dolarlık net zarar

Ekim 2017’de Kerkük’ten yapılan petrol ihracatının askıya alınması, Irak’tan Türkiye’ye ve uluslararası pazarlara günde 300 bin varil petrol akışını durdurdu. Buda Bağdat ekonomisine geçen yıl yaklaşık 8 milyar dolarlık net bir zarara neden oldu.

IKBY’ya bağlı Peşmerge güçleri, 2014’te Irak ordusunun, DEAŞ’ın karşısında çekilmesinden sonra DEAŞ’ın bölgeye hakim olmasını engelleyip, Kerkük ve petrol sahalarının kontrolünü ele geçirmişti.

Kerkük ve petrol yatakları yaklaşık 3 yıl boyunca IKBY’nin denetiminde kaldı.

IKBY’nin Eylül 2017’de merkezi hükümetin onaylamadığı bağımsızlık referandumuna gitmesinden sonra Irak merkezi hükümetine bağlı ortak güçler Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelere operasyon düzenledi ve Kerkük’ün ham petrol sevkiyatı askıya alındı.