Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kerkük’te yeni siyasi gerginlik | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağdat/Fadıl en-Neşmi

Kerkük’teki Sünni ve Şii Arap siyasi güçleri bölgedeki Arap oluşumunun meşru bir temsilcisi olması için ‘Birleşik Arap İttifakı’ kurulduğunu dün duyurdu. Duyuru yeni ittifak tarafından yapıldı.

Bu adım, Kerkük’ün Irak federal güvenlik güçlerinin, 14 yıllık Peşmerge ve Kürt asayiş güçleri hakimiyetine son vererek kenti kontrol altına alınmasının birinci yıl dönümünün üzerinden bir hafta geçmeden atıldı.

‘Kerkük’teki Arapların sesi’

Birleşik Arap İttifakı tarafından yayınlanan bildiride, Kerkük Valisi Rakan Said Ali Cuburi, Kays el-Hazali liderliğindeki Asaib Ehli’l Hak, Mukteda Sadr’ın tarafından desteklenen Sairun İttifakı, Hadi el-Amiri liderliğindeki Bedir Güçleri, Sünni Arapların oluşturduğu el-Hal (Çözüm Partisi), Hamis Hançer liderliğindeki Arap Projesi, İyad Allavi liderliğindeki Vataniyye Koalisyonu ve diğer Arap güçlerinin temsilcilerinin imzası yer aldı. Açıklamada, imza atan tarafların ittifakın ‘Kerkük’teki Arapların sesi’ olmasını istedikleri belirtildi.

İttifak açıklamasında ayrıca, hükümeti kurmakla görevli Adil Abdulmehdi’den, Kerkük Araplarının taleplerinin yerine getirilmesi ve Peşmerge tarafından tahrip edilen 116 köyün yeniden inşa edilmesi istendi. Açıklamada, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) cezaevlerinde bulunan binlerce Arap tutuklunun kaderi, Kerkük’te ortak bir uygulama yapılması ve Kerkük’teki resmi makamların adil bir şekilde dağıtılması gerektiğine dikkat çekildi.

Birleşik Arap İttifakı, Kürtleri 2014 yılında DEAŞ’a karşı yapılan savaş sırasında Arap köylerini yok etmekle suçladı. Bununla birlikte Kürt asayiş güçlerinin binlerce Sünni Arabı tutukladığı ve IKBY’de gizli hapishanelere gönderildiği kaydedildi.

“İttifak, Kerkük’teki Arap birliğine dayanıyor”

Çeşitli Arap oluşumlarını içeren yeni ittifak, kentteki Kürt, Arap ve Türkmen varlıkları göz önüne alındığında Kerkük’teki siyasi çatışmanın doğasının ulusal boyutunu ortaya koyuyor. Kerkük İl Meclisi Arap Grubu Başkanı Burhan el-Asi Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, “İttifak, Kerkük’teki Arap birliğine dayanıyor. Çünkü birliğin olmaması gelecekteki oyların kaybedilmesine neden oluyor. Bununla birlikte ittifak, tüm tarafların çıkarını sağlıyor. Olumlu bir şekilde geleceği bakmayı ve kentteki yapıların barış içinde bir arada yaşaması durumunu daha ileriye taşımayı umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Kürtlerin, Arap tutuklular iddiasını reddediyor

İttifakın Abdulmehdi’den Peşmergelerin tahrip ettiği köylerin yeniden inşa edilmesi ve IKBY cezaevlerinde bulunan Arap tutukluların serbest bırakılması taleplerine değinen Burhan el-Asi, “Kürtlerin bu gerçekleri inkar ettiklerini biliyoruz. Fakat bu bizim için net bir bilgi. Bu bilgi, tanıkların ve uluslararası örgütlerin ifadeleriyle belgelenmiş durumda. Açıklamada Ed-Debs’ten Dakuk’a kadar uzanan bölgede yer alan köylere atıfta bulunuluyor. Kayıpların aileleri söz konusu köylerde yaşıyor. Bahsettiğimiz köyler orada. İsteyen gidip konuyu teyit edebilir” şeklinde konuştu.

“DEAŞ evleri bombalarken Peşmerge aileleri korudu”

Buna karşılık Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) liderlik konseyi üyesi Adnan Kerküklü Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Peşmerge güçlerinin DEAŞ’a karşı savaştığını vurgulayarak, “Bu tür eylemler Araplara karşı işlenemez. DEAŞ evleri bombalarken Peşmerge aileleri korudu. Bazı tehlikeli anlarda evlerin boşaltmalarını istedi” ifadelerini kullandı. IKBY veya başka yerlerde Kürt asayiş güçleri tarafından Arapların tutuklandığı ya da esir edildiğine dair iddiaları yalanlayan Adnan Kerküklü, Kerkük’teki yeni Arap ittifakına ilişkin endişelerini gizlemedi.