Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kerrubi: Ev hapsim ya Hamaney ya da benim ölümüm ile sona erecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran’daki reformist kanadın liderlerinden Mehdi Kerrubi, 8 yıldır maruz kaldığı ev hapsinin bitmesinde İran’ın Dini Lideri Ali Hamaney’in ya da kendisinin ölümünün belirleyici olacağını söyledi.

Kerrubi, lideri olduğu Ulusal Güven Partisi’nin Merkez Komitesi’ne yazığı mektupta, kendisinin ve reformist müttefiki Mir Hüseyin Musevi’nin 8 yıllık ev hapislerinin sona ermesinde Azrail’in belirleyici olacağını ifade etti.

Kerrubi ve Musevi 2011’den beri ev hapsinde

Mehdi Kerrubi, mektubunda parti üyelerinden yapmış olduğu parti genel başkanlığı görevinden istifasını onaylamalarını isteyerek, Mir Hüseyin Musevi ile birlikte Şubat 2011’den beri maruz kaldıkları ev hapsini ‘yasa dışı ve kontrolsüz’ olarak tanımladı.

Kerrubi grubuna bağlı Sahamnews sitesi, Kerrubi’nin mektubunu, 2005 cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki yenilgisinden sonra kurduğu reformist Ulusal Güven Partisi’nin genel kongresine günler kala gönderdiğine dikkat çekti.

Geçtiğimiz pazartesi günü düzenlenen kongrede gerginlik yaşanırken, parti üyeleri tartışmaların nihai bildirge üzerindeki anlaşmazlıklar nedeniyle yaşandığı bilgisini verdi.

Ekonominin kötüye gitmesinde Hamaney’i sorumlu tuttu

Kerrubi, Şubat ayında yazdığı bir başka mektubunda ise Hamaney’e hitap ederek, muhalefetin rolünü oynamak yerine ülke idaresi için sorumluluk alması talebinde bulunmuştu. Mektubunda ayrıca, ekonomik, kültürel, politik ve sosyal koşulların bozulmasından sorumlu tuttuğu Hamaney’den sistemde radikal reformlar yapması çağrısında bulunmuştu.

Partisine gönderdiği son mektubunda, Devrim Muhafızları’nın siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal meselelere müdahalesinden Hamaney’i sorumlu tutan Kerrubi, paralel askeri mekanizmaların ekonomik ve politik alandaki faaliyetlerinin sonuçlarının felaket olduğuna işaret etti.

Protestolar bir uyarı niteliğinde

Kerrubi, İran’da, 80’den fazla şehirde şahit olunan öfkeli protestoların, İran halkının ülkede yaşananlar konusunda duydukları memnuniyetsizliğe dair bir uyarı olduğunu da belirtti.

Mektubunda, 2009 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçları hakkındaki şüphelerini tekrar eden Kerrubi, “Formalite icabı yapılan seçimlerde cumhurbaşkanı 7 milyon oy artışı ile ikinci kez seçildiğinde yeni bir aşamaya girdik. Yetkililer, insanların sahteciliğe karşı düzenlediği protestoları görmedi. Şiddete başvurularak insanlar bastırıldı” ifadelerini kullandı.

İranlı yetkililerin başta Ulusal Güven Partisi olmak üzere reformist partilere karşı uyguladığı baskıyı da eleştiren Kerrubi, yapılan tüm baskı ve alınan önlemlerinin partisinin faaliyetlerini etkilemediğini de dile getirdi.

Kerrubi, ev hapsinin devam etmesinin partisinin gidişatını olumsuz yönde etkilemesini istemediği için geçtiğimiz yıl parti üyelerinden yeni bir genel sekreter seçilmesini istemiş ve Parti Merkez Komitesi’nin istifasını kabul etmesi yönünde ısrar etmişti. Böylece, parti tüzüklerine göre oy çoğunluğu ile yeni bir genel sekreter seçilmesinin önünü açmıştı.

Ruhani, ev hapislerini sonlandıracağına dair verdiği sözleri tutmadı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ev hapislerini sonlandırma yönünde verdiği sözlerini geciktirmesi nedeniyle reformistlerin yoğun eleştirilerine maruz kalıyor.

Ev hapislerinin sona erdirilmesi, Ruhani’nin 2013 ve 2017 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde verdiği en önemli vaatlerden biriydi.