Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Keyifsiz hisseden’ İngiliz Kraliçesi resmi törene katılmadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, St. Michael ve St. George tarikatının 200. kuruluş yıldönümü için düzenlenen resmi törene katılamadı.

Buckingham Sarayı tarafından yapılan açıklamada, 92 yaşındaki Kraliçe Elizabeth’in, kendisini ‘keyifsiz hissettiği ve törene katılmamaya karar verdiği’ belirtildi.

En son grip nedeniyle 2016 yılındaki Noel kutlamalarına katılamayan Kraliçe’nin, genellikle resmi kutlamaları kaçırmadığı biliniyor.

Her yıl yüzlerce kutlamaya katılan İngiliz Kraliçesi, yükünü hafifletmeye karar vererek yerini yavaş yavaş Prens Harry ve Prens William’a bırakmaya başladı. Kraliçe son olarak geçtiğimiz Mayıs ayında başarılı bir göz ameliyatı geçirmişti. Kraliçe’nin eşi 97 yaşındaki Prens Philip de geçtiğimiz yıl emekli olmaya karar vermişti.

Buckingham Sarayında tadilat

Öte yandan Buckingham Sarayı’ndaki personeller, İngiliz Kraliyet ailesinin bu yıl milyonlarca sterline mal olacak restorasyon projesi nedeniyle Londra’daki saraydan ayrılacağını açıklamıştı.

Uzun yıllardır elektrik, su tesisatı ve ısıtmasında sorun yaşanan sarayın, restorasyon kapsamında altyapısının tamamen yenileneceği belirtildi.

Buckingham Sarayı 1703 yılında büyük bir ev olarak inşa edilirken, daha sonra 1761’de Kral III. George tarafından satın alınarak Kraliçe Charlotte’un rezidansına dönüştürüldü. 1837’de Kraliçe Victoria tarafından İngiliz Kraliyetinin resmi rezidansı yapılan saray, 1914’te Kral V. George tarafından yeniden inşa ettirildi.

10 yıl sürecek olan restorasyonunun 485 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor.