Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

KHK tartışması devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hükümetin çıkardığı, darbe girişimini engellemeye katkıda bulunan sivillere adli dokunulmazlık sağlayan Kanun Hükmünde Kararname, (KHK) siyasi ve hukuk çevreleri arasında tartışılmaya devam ediliyor

Kararnamede, özellikle 2016 darbesine değinilmemesine karşın, hükümet sadece o olayı kapsayacağını açıkladı. KHK, darbe girişimi ile bağlantılı olmakla suçlanan kişilere karşı öngörülemez bir şiddetin yolunu açtığı için yoğun bir endişe yarattı.

Gül, kararnamenin gözden geçirmesini talep etti

Resmi Gazete’de yayımlanan 696 sayılı KHK ile ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Abdullah Gül, “KHK’nın yazımındaki muğlaklık, hukuk devleti anlayışı açısından kaygı vericidir. İlerde hepimizi üzecek olaylara ve gelişmelere fırsat vermemek için gözden geçirileceğini ümit ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.
“ Anayasa’nın ve TBMM’nin askıya alınmasının vebali AYM üyelerindedir”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, Türkiye’deki son krizden Anayasa Mahkemesinin sorumlu olduğunu belirterek, “Anayasa’nın ve TBMM’nin askıya alınmasının vebali AYM üyelerindedir” ifadelerini kullanarak tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, ‘Acil durum koşullarında çıkarılan kararnamelerin, sadece acil durum önlemleriyle sınırlı olması gerektiğini’ belirterek, bu karara itiraz etmesi gereken Meclis üyelerinin sessiz kaldığını söyledi.

KHK ile yargıyı iktidarın arka bahçesi haline getirmeye çalıştıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Kendilerini güvence altına almak için hukuki düzen oluşturuyorlar. Bunu geçmişte 12 Eylül 1980 darbecileri de yapmıştı” diyerek eleştiride bulundu.

“Suçluları af etme yetkisi Meclis’in alanına girer”

Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti, “KHK’ya göre sivillerin, darbeyi önlemek için yaptığı eylemlerin hukuki, mali ve cezai sorumluluğu olmayacak. 15 Temmuz günü, ellerinde silah, mermi olmayan erler linç edilmişti. Onların ne kabahati vardı? Komutanlar yönlendirmişti. Şu anda suçun faillerine dokunulmazlık sağlıyorlar. Başka bir deyişle, affediyorlar. Bu anayasaya aykırı. Suçluları af etme yetkisi Meclis’in yetkisine giriyor. Böyle bir af düzenlemesi için TBMM’de nitelikli çoğunluk gerekir. Bunlar KHK ile af getiriyorlar.”

Bu kararnamenin yasal boşluk yarattığının altını çizen Kılıçdaroğlu, “Bu düzenleme var olduğu sürece, biri çıkıp o insanları ‘terörist’ diye öldürüp dokunulmaz mı olacak? Böyle olursa devlet, kendi güvenliğini yeraltı örgütlerine havale etmiş olur. Devletin güvenliğini ‘arka bahçe’ olacak bir yapıya teslim edemezsiniz” diye konuştu.

CHP, KHK’yı AYM’ye götürecek

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan konu hakkında yaptığı açıklamada, “Bu, toplumun bağrına fitili çekilmiş bir bomba koymaktır. Ne yapmak istiyorsunuz? Türkiye’yi cehennem ortamına taşıma niyetinde misiniz?” diyerek, KHK’yı iptal edilmesi için AYM’ye götürecekleri bilgisini verdi.
Feyzioğlu: İnsanlar sokakta birbirinin kafasına sıkacak

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, KHK ile 15 Temmuz ve sonrasında ‘terör’ eylemlerine müdahale eden sivillere getirilen yargı dokunulmazlığına ilişkin “İnsanlar sokakta birbirinin kafasına sıkacak” diyerek görüşünü dile getirdi.

Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Siviller, hesap verme zorunluluğu olmadan birbirlerini öldürüp yargısız infaz yapmaya başlayacak. Siz bunu nasıl önlersiniz? Ne yaptığınızın farkında mısınız Sayın Cumhurbaşkanı” diyerek seslendi.

Yasayı eleştirenler, herhangi bir muhalefet hareketini, darbe girişiminin bir uzantısı olarak bastıracak ‘hükümet milislerinin’ oluşturulmasına izin vereceğinden korkuyor.

Adalet Bakanı: Söz konusu kararname sadece darbe girişimini önleme amaçlı eylemleri içeriyor

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, söz konusu tedbirin sadece darbe girişimini önleme amaçlı eylemleri içerdiğini söyleyerek, kararda değişiklik yapılmasına gerek olmadığını belirtti. Gül, “Bir vatandaş darbe girişimi çerçevesinde birine işkence yaparsa yargılanacak” bilgisini verdi.

15 Temmuz 2016 darbe girişimi esnasında, 250 kişi öldürüldü. Güvenlik güçleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sadık kalırken, Erdoğan’ın daveti üzerine binlerce sivil sokağa çıkarak, darbe girişimini engelledi.