Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kıbrıs müzakerelerinde Derinya ve Aplıç sınır kapılarını açma kararı çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında bugün gerçekleşen toplantıda, Derinya ve Aplıç kapılarının sekiz yılın ardından ilk kez karşılıklı olarak açılması kararı çıktı.

Bu, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından desteklenen ve 2017’nin temmuz ayında uluslarası arenanın önde gelen ülkelerinin katılımıyla İsviçre’de düzenlenen barış konferansının çöküşünden bu yana yapılan ilk resmi toplantı oldu.

İki liderin, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın ara bölgedeki konutunda bir araya geldiği toplantının ardından yapılan açıklamada “İki lider, kuzeybatıda Lefke-Aplıç ve doğuda Derinya geçiş noktalarının 12 Kasım 2018’de açılacağını duyurmaktan memnuniyet duyuyor” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, liderlerin samimi bir şekilde Kıbrıs sürecini görüştükleri ve ilerlemeye ilişkin görüşlerini açıkça paylaştıkları kaydedildi.

İki lider görüşmede, 31 Ekim’de Ada’yı ziyaret edecek olan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’a olumlu yanıt verme yönündeki isteklerini dile getirdi.

Guterres, Lute’yi taraflar arasındaki önemli konulara dair yakınlaşmanın gerçek boyutunu araştırması ve kapsamlı bir çözümün bir parçası olarak yeni teklifler almaya hazır olup olmadıklarını tespit etmesi için görevlendirdi.

Guterres, BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) geçen hafta sunduğu Kıbrıs raporunda, İsviçre’deki konferansın başarısız olmasına rağmen Ada’da kapsamlı çözüm umutlarının halen canlı olduğunu belirtmişti.

Kıbrıs, Türk Kuvvetleri’nin Atina’daki askeri cuntanın Ada’yı Yunanistan ile birleştirmek için desteklediği darbeye yanıt olarak 1974’te Ada’nın üçte birinde konuşlanmıtı. Ada o tarihten bu yana bölünmüş durumda.

İki taraf, BM tarafından korunan tampon bölgede açacakları ek geçişleri hazırlamak için 2015 yılında anlaşmıştı.

Ek geçişler, pratikte birbirinden izole edilmiş bu iki taraf arasında güven inşa etmenin temel unsuru anlamına gelirken Kıbrıslı Türk yetkililer, 2003 yılında halkın serbest dolaşımı için yol açmıştı.

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi arasında şu an resmi olarak 7 sınır kapısı bulunuyor.