Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

KİK: Kızıldeniz, İran tehdidi ile karşı karşıya | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Abdullatif ez-Zeyyani, “Kızıldeniz’deki uluslararası nakliyat ve ticaret hareketliğinin İran tehdidi ile karşı karşıya olduğunu” vurguladı. KİK Genel Sekreteri, İran’ın bölgedeki istikrarı ve güvenliği bozucu davranışlar sergilediğini belirtirken, İran devriminin aşırıcı fikirlerinin komşu ülkeleri tehdit ettiğine vurgu yaptı.

Genel Sekreter, dün Washington’da gerçekleştirilen ve ABD-Arap ülkelerinden işadamları, eski büyükelçiler ve medya sektöründen önemli bazı isimlerin katıldığı Amerikan ve Arap politikacılarının 27. Konferansında konuştu.

Ez-Zeyyani konuşmasında, “İran’daki rejim, tüm uluslararası anlaşma ve yasalara aykırı olarak devrimin aşırılıkçı dini fikirleri ile komşu ülkeleri tehdit ediyor” dedi. Genel Sekreter ayrıca, Suudi Arabistan’ın sivil bölgelerine saldıran, Yemen’de silah ve çeşitli ekipmanlarla Husi milislere destek veren İran’ın, Kızıldeniz’deki uluslararası ticareti etkilediğine değinerek bu tehditle yüzleşmenin gerekliliğini vurguladı.

Öte yandan Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın gelecek vizyonuna yönelik Zeyyani, bölge ülkeleri tarafından kabul edilmiş bir vizyon geliştirmenin önemine değinirken, ülkeler arasında güvenlik, istikrar ve barışa dayalı bir bölge tesisi için çalışmanın gerekli olduğunu ifade etti.