Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a ‘sorumluluklarından kaçma’ eleştirisi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, ülkenin dış güçler tarafından komplolara maruz kaldığını söyleyerek, sorumluluklarından kaçmaya çalıştığı eleştirisinde bulundu.

Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eylemleri nedeniyle dış politikada kriz yaşadığını öne süren Kılıçdaroğlu, “Çok ciddi bir ekonomik krizin içindeyiz. Daha başlangıcındayız, sonunda değiliz. Devleti yönetenlerin 3 temel noktada duyarlı olmaları gerekir. Eleştiriye açık olmaları gerekir. Sanayiciden, esnaftan gelen eleştirilere kulak vermek zorundasınız. Şeffaf olmak lazım. Diğeri de demokrasi” dedi.

Erdoğan’ın Türkiye Varlık Fonu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı devralmasını ve Başkanvekilliğine de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ’ı getirmesini Twitter hesabından eleştiren Kılıçdaroğlu, “Bir devlet düşünün. Cumhurbaşkanı kendisini bir kararnameyle Türkiye Varlık Fonu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, damadını da Başkanvekilliğine atıyor” dedi.

“Satın alındıysa hata, hediye ise daha büyük bir hata”

Katar Şeyhi Şeyhi Temim bin Hamed Al Sani’nin Erdoğan’a hediye ettiği VIP donanımlı özel uçağına da değinen Kılıçdaroğlu, “Satın alındıysa hata, hediye ise daha büyük bir hata. 81 milyon adına cevap bekliyorum. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan birisi hediye ile gezemez” dedi.

“Erdoğan’ın bazı büyük projeleri yeniden düşünmesi gerek”

Öte yandan Financial Times’da yer alan bir haberde, “Türkiye’nin ekonomik sıkıntıları Erdoğan’ın projelerini tehdit ediyor” ifadeleri kullanılarak, Erdoğan’ın bazı büyük projeleri yeniden düşünmesi gerektiği aktarıldı.

Erdoğan’ın mevcut yatırım planını gözden geçireceğine yer verilen haberde, hükümetin uygulamada son aşamasına ulaşılmış olan projeleri tamamlayacağını da belirtti.

3. Havaalanı işçilerine gözaltı

Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberde, 3. Havaalanı inşaatında çalışan ve olumsuz çalışma koşullarını protesto eden 400’e yakın işçinin polis ve jandarma ekipleri tarafından gece gelen baskınla gözaltına alındığını duyurdu. Gözaltına alınan işçilerden çoğu Cumartesi akşam saatlerinde serbest bırakıldı.