Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kim anlaşmayı imzalarken ABD’nin kalemini neden kullanmadı? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmede, ABD tarafının tarihi bir belgeyi imzalamak için sunduğu kalemi kullanmayı reddetti.

‘The Telegraph’ gazetesine göre Kuzey Kore Lideri’nin güvenlik ekibinden beyaz eldiven giyen bir üyesinin, ABD’ye ait kalemi Kim Jong-un’a takdim etmeden önce sildiğini belirtti. Haberde, Kuzey Kore liderinin kız kardeşi Kim Yu-jong’un cebinden kalem çıkararak ağabeyine uzattığına işaret edildi.

Kuzey Korelilerin, iki ülke arasındaki eşi görülmemiş bir yakınlaşmaya rağmen liderlerini sıkı bir güvenlik çemberine almayı sürdürdükleri belirtildi.

Anlaşma imzalanırken kız kardeşinin kaleminden başka kalem kullanmama nedenine gelince, The Telegraph, Kim Jong-un’un paranoya ve megalomani ile bilindiğini aktardı. Kim, yurtdışı seyahatleri sırasında herhangi bir biyolojik veri bırakmamaya özen gösterdiğini bildirdi.

Nereye seyahat etse kendi tuvaletini yanında götürüyor

Yurtdışı ziyaretleri sırasında, sağlığı ve kendisi hakkında herhangi bir analiz edilebilir veri bırakmamak için yanında getirdiği şahsına özel bir tuvalet kullandığı biliniyor.

Telegreph’a göre yalnızca Kim Jong-un değil aynı zamanda babasının da DNA bırakmamak için kendisine özel tuvalet kullanıyordu.

2005 yılında Kuzey Kore’den kaçmadan önce hükümette Muhafız Komuta Biriminde çalışan bir Kuzey Kore muhalifi Lee Yun Kyol, Washington Post gazetesine, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’un, yurt dışında olduğu sırada umumi tuvalet kullanmak yerine beraberinde taşıdığı özel tuvaleti kullandığını söyledi.

Kuzey Kore Lideri’nin salgılarının dahi sağlığı hakkında bilgiler içerdiğini bu nedenle geride bırakılamayacağını ifade etti.

Kim Jong-un 2014 yılında hafif topallayarak yürümesinin ardından Kuzey Kore Lideri’nin sağlığı gündeme gelmişti. Birçok resmi fotoğrafta görüldüğü üzere sigara kullandığı da biliniyor.