Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kim Jong-un: Nükleer sorun çözüme kavuşabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, “Güney Kore ve ABD bizim iyi niyetli çabalarımıza karşılık verir, barış ve istikrara katkı yapacak bir atmosfer oluşturmaya yardımcı olursa, Kore Yarımadası’nın nükleer sorunu çözüme kavuşabilir.

Şinhua ajansı, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’un, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in daveti üzerine 25-28 Mart’ta Çin’e resmi olmayan bir ziyaret gerçekleştirdiğini duyurdu.

Trump ile görüşmeye

Kim Jong-un, Şi Cinping ile bir araya geldiği ziyareti esnasında, Kore Yarımadası’nda ‘nükleer silahsızlanma konusundaki kararlılığını’ vurgulayarak, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşme konusundaki istekliliğini ifade etti.

Görüşme esnasında, Kore Yarımadası’ndaki gelişmeler, Kuzey Kore’nin Güney Kore ve ABD ile ayrı ayrı yapacağı liderler zirvelerine ilişkin konular ele alınırken, Kim Jong-un, Trump ile görüşme konusunda istekli olduğunu belirtildi.

Güney Kore ve ABD tarafından yapılan açıklamalarda, Trump ve Kim arasında Mayıs ayında bir görüşme gerçekleştirileceği bildirilmiş fakat yeri ve tam zamanına dair bir bilgi verilmemişti.