Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kim Jong-un ve Moon Jae-in Cuma günü bir araya geliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Seul, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Güney Kore lideri Moon Jae-in’in, Cuma günü Kore Yarımadası’nı bölen sınır hattında bulunan Panmunjom köyünde bir araya geleceğini duyurdu.

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Güney Kore lideri Moon Jae-in’in, Kuzey Kore lideri ile iki Kore arasındaki askerden arındırılmış Panmunjom köyünde bir araya geleceği bilidirildi.

Kim Jong-un, sınırı geçtiğinde, Kore Savaşı’nın 65 yıl önce sona ermesinden bu yana Güney Kore’ye ayak basan ilk Kuzey Kore lideri olacak.

Kim,‘Kore Yarımadası’nda barış ve refah zirvesi’ olarak nitelendirilen görüşmeye başlamadan önce ziyaretçi defterini imzalayacak.

Güney Kore tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Kore heyetinin öğle yemeği için kendi sınırlarına geri döneceği, bu nedenle iki ülke heyetinin öğle yemeğini ayrı ayrı yiyeceği belirtilirken, Moon ve Kim’in öğleden sonraki oturumdan önce iki ülkeyi ayıran sınır hattında bir ağaç dikecekleri ve Kuzey Kore lideri ülkesine dönmeden önce akşam bir ziyafet ve tören düzenleneceğini bilgisi de yer aldı.

Pyongyang’ın heyetinde, Şubat ayında Güney Kore’de düzenlenen Kış Olimpiyat Oyunları’na katılan Kim Jong-un’un kız kardeşi ve en yakın danışmanı olan Kim Yo-jong da yer alacak.

Kuzey Kore liderinin kız kardeşi Kim Jong-un’a Kış Olimpiyat Oyunları’nda eşlik eden Kuzey Kore’nin onursal başkanı Kim Yong Nam da, tarihi zirveye giden heyetin bir parçası olacak.