Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kim Jong-un’un boyu konusundaki tartışmalar yeniden gündemde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kısa süre öncesine kadar uluslararası basın organlarında yer alan haberler Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’un boyunun 1.73 metre oldu yönündeydi. Güney Kore lideri ile yapılan tarihi zirvede çekilen fotoğraflar konuya ilişkin başka iddialara neden oldu.

İngiliz Daily Mail gazetesi, dün çekilen fotoğraflarda Kuzey Kore Lideri’nin, boyu 1.73 metre olan Güney Kore Cumhurbaşkanı’ndan yaklaşık 2,5 santim kısa göründüğünü bildirdi.

İki liderin Panmunjom sınır köyünde birlikte yürürken çekilen fotoğraflarda Kim Jong-un’un Moon Jae-in’den daha kısa olduğunu ortaya koydu.

Gazete haberinde, Kore liderlerinin giydikleri ayakkabıların yüksek topuklu olmadığını belirtti. Kim Jong-un iddia ettiğinden daha kısa göründüğünü aktardı.

Söz konusu haberde boy uzunluğu konusunun Kuzey Kore için önem taşıdığı, Kim Jong-un’un babası Kim Jong-il’in 1.60 metre boya sahip olduğu ve biraz daha uzun görünmek için topuklu ayakkabı giydiği ifade edildi.

Kuzey Kore Lideri’nin boyu daha önce de tartışma konusu olmuştu. ABD Başkanı Donald Trump, “Kim Jong-un, ben ona ‘kısa ve şişman’ demezken neden bana yaşlı diyerek hakaret ediyor?” demişti.

Trump, Kuzey Kore Lideri nükleer silah denemesi gerçekleştirdiği sırada onu ‘roket adam’ olarak nitelemişti.

Ancak aynı gazete Trump’ın da boyunun belirtildiği gibi olmadığını, 2012 yılında sürücü ehliyetinde 1.87 metre yazmasına karşılık geçtiğimiz Ocak ayında yapılan doktor kontrolü sonrasında 1.90 metre olduğunun belirtildiğini aktardı.

Trump, selefi 1.85 boyundaki Barack Obama’nın yanında daha da kısa görünüyor.

Ancak gazete liderlerin uzunluğunu karşılaştırdığı bir fotoğrafta ABD Başkanı Donald Trump’ın dünya liderlerinin en uzunu olarak yer aldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ise boyu 1.70 metre olarak görünüyor. Putin, boy uzunluğu 1.65 metre olan Alman Şansölye Angela Merkel’den daha uzun.

İngiltere Başbakanı Theresa May’in boy uzunluğunun ise topuklu ayakkabısız 1.72 metre olduğu belirtildi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron is 1.77 metre boy uzunluğuna sahip.