Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kim Jong-un’dan Şi Cinping’e tebrik mesajı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pekin ile Pyongyang arasındaki ilişkilerin bozulmasının ardından, oldukça nadir yaşanacak bir durum gerçekeşti. Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un, yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Şi Cinping’e bir tebrik mesajı gönderdi.

Kuzey Kore Resmi Merkezi Haber Ajansı (KNCA) tarafından yayınlanan bir mesajda, Kim Jong-un, Çin’in Şi Cinping liderliğinde, daha fazla başarı elde etmesini umduğunu belirtti.

Çin’in resmi medya kuruluşları Kuzey Kore Lideri’nin tebrik mesajı gönderdiğini kaydetti. Ancak Şi Cinping’in mesaja cevap verip vermediği belirtilmedi.

İki lider, geçtiğimiz yılın sonlarında gerçekleşen Çin Komünist Partisi Ulusal Kongresi’nin bitiminden sonra karşılıklı selamlaşmışlardı.

2011 yılında iktidara gelen Kim Jong-un, şimdiye kadar Çin’e herhangi bir ziyaret gerçekleştirmedi. Öte yandan Kuzey Kore, nükleer programı ve füze denemelerine yönelik uygulanan BM yaptırımlarına karşı Çin’in güçlü desteğinin yanı sıra bu denemelerin tekrarlanmasından dolayı Çin’in duyduğu kızgınlığı da güçlü bir şekilde hissediyor.

Aynı şekilde Çin, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump arasında yapılması planlanan bir görüşmede dahil olmak üzere, Kuzey Kore’nin Güney Kore ve ABD ile ilişkilerini iyileştirmesi için son dönemde büyük çaba sarf etti.