Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kim Washington’dan somut güvence istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ABD Başkanı Donald Trump’tan karşılıklı güvenin güçlenmesi için somut adım atmasını istedi. 6 Temmuz’da Kim tarafından bu konu hakkında yazılan mektubu Trump dün sosyal medya hesabından yayınladı.

Kim, karşılıklı çabaların verimli olacağını ve bir ay önce düzenlenen Singapur zirvesinin önemli bir operasyon olduğunu belirtmişti.

Öte yandan Reuters ABD tarafından Güvenlik Konseyi üyelerine sunulan bir belge yayınladı. Belgede Washington, Kuzey Kore’yi denizde gemileri yasadışı bir şekilde naklederek azami rafine petrol ithalatına yönelik BM yaptırımlarını ihlal etmekle suçladı.

ABD Güvenlik Konseyi’nin Kuzey Kore yaptırım komitesine Çarşamba günü verdiği demeçte “Elimizdeki bilgiler Kuzey Kore tankerlerinin petrol teslimatı için en az 89 kez muhtelif limanlara demir attığını gösteriyor” dedi.

Aralık ayında BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’ye petrol ürünleri ihracatı için yıllık 500 bin varillik kota koymuştu. ABD ise Kuzey Kore’yi bu yaptırımları ihlal etmekle suçlamıştı. Öte yandan İki ülke, nükleer silahsızlanmayı müzakere etmeye devam ediyor.