Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kim’den ‘dünyanın ilk nükleer gücü’ sözü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore medyası, Kim Jong-un’un ülkesini nükleer güç yapacağına dair söz verdiğini, uluslararası yaptırımlar karşısında askeri programlarını durduracağı yönünde herhangi bir işaret vermediğini açıkladı.

Kuzey Kore’nin yakın dönemde art arda tarihte ilk kez ABD topraklarının tamamını tehdit edebilecek seviyede bir dizi balistik füze denemesi gerçekleştirmesi, uluslararası toplumu endişelendirdi.

Kim Jong-un, son balistik füze denemesinde katılımcılara yaptığı konuşmada, füzenin ABD kıtası menziline ulaşmayı başardığını söyledi. Kuzey Kore Merkez Haber Ajansı’na göre Kim, ülkesini nükleer bir güç haline getireceği ve dünyanın en güçlü ordusuna sahip olacağı sözünü verdi.

Karşılıklı restleşme

Dünyanın büyük güçleri Kuzey Kore’nin nükleer programına karşı durmaya çalışırken ABD, Kim rejimine karşı, nükleer programlarını durdurması için şiddetli politik ve ekonomik yaptırımlar uyguladı. Bu yaptırımlara karşılık, Kuzey Kore’nin füze denemelerine devam ederek, ABD Başkanı Donald Trump’a meydan okudu.

ABD Başkanı Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim’in karşılıklı restleşmeleri, Trump’ın Kim için ‘küçük roket adam’ tabirinin kullanması iki nükleer devlet arasındaki gerginliğin tırmandırdı. Bu gerginliğin felaketle sonuçlanabilme ihtimali dünyayı kaygılandırıyor.

Füze denemesi müzakere umutlarını söndürdü

Kuzey Kore’nin geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği füze denemesi, müzakerelerin gerçekleşebileceğine dair yeşeren umutları söndürdü.

ABD, Kuzey Kore üzerindeki baskısını artırırken, geçtiğimiz hafta, Güney Kore ile büyük bir ortak askeri tatbikat başlattı.

Öte yandan bu tatbikatları provoke edici olarak nitelendiren Pyongyang, tatbikatların ani bir nükleer saldırı yapmak için yapıldığı suçlamasında bulundu.