Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kimyasal saldırı sonrası ABD’nin Suriye’deki seçenekleri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada, ülkesinin Suriye’deki kimyasal saldırı sonrası Şam yönetimine karşı güç kullanmanın eşiğinde olduğunu söyleyerek, saldırının sorumluluğunu Rusya’ya yükledi.

Beyaz Saray’da askeri yetkililer ve ulusal güvenlik danışmanlarıyla bir araya gelen Trump, ABD’nin Suriye’ye ilişkin birçok seçeneğe sahip olduğunu dile getirdi.

BBC, Washington yönetiminin, diplomasinin yanı sıra, sınırlı ve geniş kapsamlı askeri müdahale seçeneklerini masada tuttuğunu aktardı.

İlk adım diplomasi

ABD’nin sadece Esed rejimine değil rejimin en büyük destekçisi Rusya’ya yönelik yaptırımlarını da artırabileceği konuşuluyor. Bu kapsamda Washington, Duma’ya yönelik kimyasal saldırıya dair soruşturmaları artırmayı amaçlıyor.

ABD, kimyasal saldırıdan Rusya ve İran’ı sorumlu tutarak, Esed rejiminin Rusya ve İran’ın desteği olmadan kimyasal saldırı gerçekleştiremeyeceğine işaret etmişti. Trump ise Moskova ve Tahran yönetiminin, kimyasal saldırının bedelini ağır ödeyeceği tehdidinde bulunmuştu.

BBC’nin haberine göre, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Suriye’deki kimyasal saldırıya karşı somut adım atılması noktasında bölünmüş durumda.

“BMGK harekete geçse de geçmese de Suriye’deki ölümcül kimyasal saldırıya cevap verilecek”

Trump’ın atacağı diplomatik adımlardan biri de BMGK dışı alternatifler. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, dün düzenlenen BMGK toplantısında, “BMGK harekete geçse de geçmese de Suriye’deki ölümcül kimyasal saldırıya cevap verilecek” dedi.

Sınırlı askeri müdahale

ABD’nin Şam yönetimine karşı askeri seçeneğe başvurma ihtimalinin uzak olmadığı belirtiliyor. ABD’nin Akdeniz’de konuşlu donanması, rejim güçlerinin 4 Nisan 2017 tarihinde İdlib’in Han Şeyhun kasabasına yönelik düzenlediği kimyasal saldırı sonrası Humus’taki Şueyrat Askeri Havaalanı’nı Tomhawk füzeleriyle vurmuştu. Han Şeyhun’a yönelik kimyasal saldırı düzenleyen savaş uçakları Şueyrat Askeri Havaalanı’ndan kalkmıştı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) verdiği bilgiye göre, ABD tarafından Tomhawk füzeleriyle vurulan Şueyrat Askeri Havaalanı içindeki savaş uçakları ve helikopterle birlikte tamamen imha olmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, Han Şeyhun saldırısı sonrası yaptığı açıklamada, “Diktatör Beşşar Esed, sivillere yönelik kimyasal gazlarla bombardıman düzenledi. Suçsuz ve güçsüz kadın ve çocukların canını aldı” demişti.

Geniş kapsamlı askeri müdahale

Trump’ın seçenekleri arasında Esed rejiminin savaş kapasitesini düşürecek ve rejimin elinde bulunan kimyasal silahları yok edecek geniş kapsamlı bir askeri müdahale de var.

BBC’ye göre, bu seçenek ABD-Suriye savaşından daha fazlası olabilir.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Doğu Guta’nın Duma kasabasına yönelik düzenlenen kimyasal saldırı sonrası Esed rejimi ve destekçilerine yönelik uluslararası baskılar artıyor. Uluslararası güçler, başta Rusya olmak üzere Esed rejimi ile birlikte kimyasal saldırıdan sorumlu olanlardan hesap sorulması gerektiğinin altını çiziyor.