Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kıpti Kilisesi Lideri Teodoros: Sisi, Mısır’da birliği önemsiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Kıpti Kilisesi Lideri Papa İkinci Teodoros, başta Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi olmak üzere, Mısır’daki siyasi liderlerin toplumu yıkacak ayrılık ve bölünmelerden uzak olarak Mısır’ın birlik olmasını önemsediğini söyledi.

Teodoros, ABD’nin New York kentinde bulunan Meryem Kilisesi’nde katıldığı bir programda yaptığı konuşmada, Mısır toplumu ve Kıpti Kilisesi ile ilgili bazı haberlerin, ABD’ye manipüle edilerek ulaştırıldığını söyledi. “Haberler, Atlantik’i aştığında değişiyor” dedi.

Sisi, geçtiğimiz yılbaşında, Kahire’deki Kıpti Katedrali’nde düzenlenen Noel programına katılmıştı. Sisi, Cumhurbaşkanlığı’na seçildiği 2014 yılından bu yana Kıptiler’e yakın ilgi gösteriyor.

Mısır Kıptileri’nin merkezi konumundaki Mesih’in Doğuşu Katedrali, Ortadoğu’daki en büyük Kilise olarak biliniyor. Kilisede, aynı anda, 8 bin 200 kişi ibadet edebiliyor.

Papa Teodoros, New York’taki konuşmasında, “Mısır, 100 milyon insanı barındıran büyük bir ülkedir. Kıptiler, Mısır’ın yüzde 15’ini oluşturmaktadır. Köklü tarihe sahip her ülke gibi Mısır’ın da beyaz sayfaları olduğu gibi kara sayfaları da vardır. Ancak son 5 yıldır işler iyiye gitmeye başladı. Bu iyileşmenin işaretleri açıkça görülüyor. Bunun en önemli göstergesi kurulan geniş yollar ve ulaşım ağının zenginleşmesidir” dedi.

Mısır’da gerek kilise ile ilgili gerekse toplumsal sorunların, aklıselim ile çözüldüğüne işaret eden Papa Teodoros, mevcut siyasi liderlerin sorunları çözmek için samimiyetle çalıştığını belirterek, “Her ülkede yaşanan toplumsal zorlukların Mısır’da da yaşandığı inkar edilemez. Bu sorunlar sadece Mısır’da değil her ülkede vardır” şeklinde konuştu.

Kahire yönetimi, ABD Kongresi tarafından Mısırlı Kıptilerin haksızlığa uğradığına dair çıkarılmak istenen yasayı reddetmişti. Kıpti lider, her fırsatta Mısır’daki Müslüman ve Hristiyanlar arasındaki bağın güçlü olduğuna dikkat çekiyor.

Papa Teodoros, birkaç gündür, ABD’deki Kıpti topluluklara ziyaretler gerçekleştirerek, Kıptilerin sorunlarını dinliyor. Mısırlı Kıpti liderler, bu ziyaretleri periyodik aralıklarla tekrarlıyor.