Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kıpti Papa: Minye saldırısı Mısırlıların birliğine etki edemeyecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire: Şarku’l Avsat

Mısır Kıpti Kilisesi lideri Papa II. Tavadros, Minye kentindeki Anba Samuel Manastırı ziyaretinden dönen Kıptileri taşıyan otobüse yapılan terörist saldırıyı kınarken, olayla ilgili “Hedefi olmayan berbat bir eylem” açıklamasında bulundu.

Papa II. Tavadros, “Mısırlılar olarak sahip olduğumuz en değerli şey topraklarımızdaki ulusal birliktir. Bu birlik, Mısırlıları binlerce yıldır Nil’in etrafında toplayan yüce yaratıcının sayesindedir. Kilise her zaman barış ve huzur dolu bir toplum için dua ediyor” dedi.

Minye’de bulunan Anba Samuel Manastırı’ndan çıkan Kıptileri taşıyan otobüse düzenlenen saldırıda 7 kişi hayatını kaybederken, 13 kişi ise yaralanmıştı. Kanlı saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlenirken, Mısır İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, olayla ilgili 19 teröristin polis tarafından etkisiz hale getirildiği aktarıldı.

Papa, Meryem Kilisesi’nde geçtiğimiz hafta verdiği vaazlarda, “Anba Samuel Manastırı’nda gerçekleşen olay için üzüntü duyuyoruz, ayrılık acısı bize eziyet veriyor. Gözlerimizi gökyüzüne yükselterek teselli buluyoruz” dedi.

Geçen sene benzer saldırı olmuştu

Bu olaya benzer bir olay geçtiğimiz yıl Mayıs ayında gerçekleşmişti. Anba Samuel Manastırı ziyaretine giden Kıptileri taşıyan otobüse DEAŞ tarafından düzenlenen saldırıda aralarında çocuklarında bulunduğu 28 kişi hayatını kaybetmişti.

Aralık 2016’da Kıpti-Ortodoks Aziz Mark Katedrali’nde meydana gelen patlamada 28 kişi ölmüştü. Mısırlı Hristiyanlara yönelik Nil deltası içinde yer alan Tanta’daki St George Kıpti Kilisesi ve İskenderiye’deki St. Mark Kıpti Kilisesi’nin hedef alındığı bildirilmişti. En az 45 kişinin öldüğü saldırılarda 112 kişi ise yaralanmıştı.

Kurbanların ailelerine yardım

Papa II. Tavadros dün, Mısır Sosyal Dayanışma Bakanı Ghada Wali ile bir araya gelirken, görüşmede, saldırılarda hayatını kaybeden kurbanların ailelerinin maddi-manevi desteklemesi konusunda bakanlık ile bilgi alışverişinde bulunduğu aktarıldı.

Sosyal Dayanışma Bakanlığı, kurbanların ailelerine tazminat ödeneceği bilgisini verirken, kilise yetkilileri bu kararın Mısır ve onun halkları için oldukça önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Kudüs’e ziyaret

Öte yandan Mısırlı kilise heyetinden bir grup Kudüs’te bulunan Deir es-Sultan (Deyrussultan) Kilisesi’nde yapılmak istenen restorasyon çalışmalarını takip etmek için dün bölgeyi ziyaret etti.

Mısır Kıpti Ortodoks Kilise sözcüsü Pavlos Halim, basına yaptığı açıklamada, birçok kilise papazının heyete dâhil olduğunu ifade etti.