Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kırım, tüm baskı ve boykotlara rağmen Rusya seçimlerine katıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kırım, 2014 yılında Rusya Federasyonu’na katıldıktan sonra dün ilk defa Rusya’da düzenlenen seçimlerde yer aldı. Kırım yönetimi seçimlere ilginin büyük olduğunu açıklarken bölge halkının önemli bir kısmı oylama öncesinde yaptıkları açıklamalarda “Kırım’ı anne Rusya’nın kucağına döndüren kahraman” Putin’e oy vereceklerini düşündüklerini belirtti. Müslüman Tatar azınlığı oluşturan ve Rusya Federasyonu’na katılma kararını tanımayan Kırımlılar ise seçimleri boykot ettiğini duyurdu.

Kırım’daki Tatarlar büyük baskılara maruz kaldı. Seçimlere katılmama yönünde propaganda yapan siteler ve medya organları engellendi. Kırım yönetimi, oy kullanma haklarını engelleyen memurları işten çıkarmakla tehdit etti. Ukrayna yönetimi ise ülkede oy kullanmak üzere Rus konsolosluğu ve büyükelçiliği tarafından açılan seçim merkezlerine gitmek isteyen Rusların sandıklarının bulunduğu bölgelere gitmelerini engelledi. Moskova bu hareketi sert bir şekilde kınarken bunun uluslararası kanunları ihlal etmek olduğunu söyledi. Kiev ise Kırım’a işaretle işgal edilen Ukrayna topraklarında yapılan Rus seçimlerinde oy kullanılmasına izin vermelerinin mümkün olmadığını belirtti.

Buna ek olarak Ukraynalı milliyetçiler, Kırım topraklarında yapılan seçimleri protesto etmek için Kiev’deki Rus Konsolosluğu yakınlarında bir gösteri düzenledi.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı kısa süre önce Rus hükümetinin Kiev’in işgal edilmiş topraklarda seçim yapılmaması talebini reddetmesi sebebi ile Moskova’nın Ukrayna’daki diplomatik kurumlarında oy kullandırtmasına izin vermeyeceklerini açıklamıştı.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu yaşananları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) şikâyet edeceğini açıklarken Rusya İnsan Hakları Yüksek Komiseri Tatyana Moskalkova sorunun çözülmesi için BM’ye ve Avrupa Konseyi’ne de (AK) başvuracaklarını söyledi.

Rusya, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) uluslararası kanunlara uyması için Ukrayna yönetimine baskı yapma çağrısında bulunurken Avrupa Komisyonu’ndaki sözcüler Komisyon’un Kiev’i, bölgedeki sıkıntılı durumu daha da kötü hale getirecek provokatif eylemlerden uzak durmaya çağırdığını duyurdu.

Fransa dün Rusya devlet başkanlığı seçimlerinin Kırım’daki oylamasını tanımadığı açıkladı. Genel olarak Avrupa ve Batı devletlerin desöz konusu seçimlere benzer şelilde baktığı ifade edildi. Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada “Fransa, Rusya Devlet Başkanlığı seçimlerinin Kırım’da yapılmasını tanımıyor” ifadelerine yer verildi. Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Kırım Cumhuriyeti’nin ve Özerk Sivastopol’un Rusya Federasyonu’na yasadışı bir şekilde katılmasından 4 sene sonra Fransa halen uluslararası olarak tanınmış sınırları içerisinde Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün tam olarak yeniden tesis edilmesinden yanadır. Güç kullanarak sınırların değiştirilmesi, aralarında Rusya Federasyonu tarafından da kabul edilen bazı uluslararası kanunlara aykırıdır.